• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opole: unikalny zabieg angioplastyki tętnicy wieńcowej przeprowadzono w szpitalu klinicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2020 17:26

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w kraju przeprowadzili zabieg angioplastyki lewej tętnicy wieńcowej u 73-letniego pacjenta bez rozcinania tkanek i bez intubacji chorego.

Opole: unikalny zabieg angioplastyki tętnicy wieńcowej przeprowadzono w szpitalu klinicznym
Pacjent i zespół przeprowadzający zabieg. Fot. archiwum szpitala

Jak poinformował Mirosław Ochyra, rzecznik Uniwerysteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zespół lekarzy kardiologów i anestezjologów USK: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Maciej Gawor przeprowadził zabieg angioplastyki w sposób nieopisany do tej pory w literaturze medycznej.

73-letni pacjent, chory po zawale serca, z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej. Ze względu na ogromne ryzyko zabieg mógł być przeprowadzony jedynie ze wsparciem krążenia za pomocą specjalnej pompy (Impella) -  poinformował rzecznik USK.

Wyjaśnił przebieg zabiegu: - Z dostępu przez tętnicę podobojczykową najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca, po czym wykonano skuteczną angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej. Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego.

- Tak złożonego zabiegu, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób, nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie - twierdzi rzecznik rzecznik USK.

Jak wyjaśnia dr Sacha, przeprowadzony zabieg stanowi kolejny etap rozwijanej w opolskim szpitalu małoinwazyjnej strategii operacyjnej z wykorzystaniem dostępu podobojczykowego. Doświadczenia opolskiego ośrodka będą prezentowane w październiku na najważniejszym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020 (TCT). 

PAP - Marek Szczepanik

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum