Opole: serce co siódmego mieszkańca przekracza wiek metrykalny o 6 lat

Autor: Moje Miasto Opole/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2014 15:53

7 i 8 sierpnia w Opolu w ramach kampanii "Ciśnienie na życie" przebadało się 666 osób. Każdy mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji.

Kampania "Ciśnienie na życie" ma na celu przekonanie Polaków do dbałości o zdrowie. Jak pokazało badanie NATPOL 2011, co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze krwi. Brak profilaktyki sprawia, że jesteśmy diagnozowani zbyt późno i często rozpoczynamy leczenie dopiero po ciężkim zdarzeniu kardiologicznym - zawale serca czy udarze niedokrwiennym mózgu - informuje mmopole.pl

Tymczasem kontrolując regularnie ciśnienie tętnicze krwi, możemy wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego na etapie, kiedy objawy choroby są jeszcze niewielkie i mogą być skutecznie opanowane. 

Ponadto organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu mieszkańcy Opola mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca co siódmego mieszkańca Opola przekracza wiek metrykalny o 6 lat.

Aplikacja "Wiek serca" pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

Więcej:www.mmopole.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum