KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Opieka koordynowana dla zawałowców: szpitale będą segregować chorych?

Autor: DZIENNIK GAZETA PRAWNA/RYNEK ZDROWIA

Opieka koordynowana dla zawałowców: szpitale będą segregować chorych?
Zakończyły się konsultacje projektu zarządzenia prezesa NFZ wprowadzającego opiekę kompleksową po zawale mięśnia sercowego. Fot. archiwum

Propozycje NFZ w zakresie opieki koordynowanej dla osób po zawale serca mogą wykluczyć z niej najbardziej potrzebujących - ostrzegają eksperci.

Dodano: 02 lutego 2017, 18:14 Aktualizacja: 02 lutego 2017, 18:14

Zakończyły się konsultacje projektu zarządzenia prezesa NFZ wprowadzającego opiekę kompleksową po zawale mięśnia sercowego. To nowy produkt, w ramach którego szpitale mają zapewnić leczenie pacjentów przez 12 miesięcy - począwszy od pobytu w szpitalu, po rehabilitację i wizyty u specjalistów już po wypisie.

Zgodnie z zapowiedziami MZ w zamian za takie leczenie szpitale powinny dostać o 20 proc. więcej niż gdyby osobno płacono m.in. za zabieg w szpitalu, wizyty u specjalistów i rehabilitację. Takie same rekomendacje wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NFZ jednak wpadł - na słuszny co do zasady pomysł - by premiować powrót do pracy zawodowej chorych. I dodatkowe 20 proc. zamierza płacić wyłącznie wtedy, gdy chory najpóźniej w trzy miesiące od wypisu ze szpitala podejmie pracę zawodową. Za innych pacjentów ma dać tylko 10 proc. więcej.

Konsekwencje pomysłu mogą być jednak złe. Jak zwracają uwagę eksperci i lekarze, większość zawałowców to osoby starsze. Często już niepracujące, z wieloma chorobami.

Ponieważ to lekarze i placówki będą decydować, którym pacjentom leczenie koordynować, zapisy proponowane przez NFZ spowodują, że szpitalom będzie opłacało się segregować chorych i brać do KOZ osoby młodsze, aktywne zawodowo, w relatywnie dobrym stanie zdrowia, które faktycznie mogą wrócić do pracy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU