×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Operacje na otwartym sercu wykonywane głównie u 70-latków

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Operacje na otwartym sercu wykonywane głównie u 70-latków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W ostatnich 25 latach z 56 do 74 lat zwiększył w Polsce przeciętny wiek chorego, u którego wykonuje się operacje na otwartym sercu - podał prof. Andrzej Bochenek, kierownik I oddziału kardiochirurgii w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Ochojcu, podczas I Wiosennej Akademii Kardiologicznej dla Dziennikarzy odbywającej się w Klaudynie pod Warszawą.

Dodano: 09 maja 2012, 15:19
Najstarsza pacjenta operowana w Centrum Chorób Serca w Zabrzu miała 98 lat - przypomnieli specjaliści. Najstarsza pacjentka, którą operował prof. Bochenek miała 89 lat.

- Kiedy przed 30 laty zaczynałem operować wspólnie z prof. Zbigniewem Religą, większość chorych była w wieku 45-55 lat. Dziś o przeprowadzeniu zabiegu decyduje nie wiek, lecz stan zdrowia chorego - podkreślił śląski kardiochirurg.

Jak tłumaczy prof. Andrzej Bochenek, stało się to możliwe, ponieważ zabiegi na otwartym sercu są coraz mniej inwazyjne. Na przykład zastawki aortalne można wszczepić na bijącym sercu poprzez tętnicę udową lub koniuszek serca. Same zabiegi kardiochirurgiczne też są mniej obciążające dla chorego. Można je wykonać endoskopowo, z małego nacięcia między żebrami.

Przyszłość będzie należała do zabiegów hybrydowych, polegających na łączeniu mało inwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych z angioplastyką, która zaczyna dominować w kardiologii.

W USA w ostatnich 10 latach liczba by-passów, operacji wykonywanych na otwartym sercu, zmniejszyła się o 40 proc. Zastępują je mało inwazyjne zabiegi angioplastyki polegające na poszerzeniu tętnic wieńcowych serca. Kardiochirurdzy amerykańscy coraz częściej zmieniają specjalność i zajmują się np. leczeniem przy użyciu tej metody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU