KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Olsztyn: nowatorski zabieg kardiologów ze szpitala wojewódzkiego

Autor: WSS OLSZTYN/RYNEK ZDROWIA

Olsztyn: nowatorski zabieg kardiologów ze szpitala wojewódzkiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ablację migotania przedsionków u 40-letniego pacjenta wykonali dr Tomasz Królak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz asystujący mu lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Była to pierwsza taka operacja w woj. warmińsko-mazurskim.

Dodano: 12 października 2015, 17:40

Ablacja to zabieg mający na celu zniszczenie lub odizolowanie obszaru serca, który powoduje powstawanie arytmii. Zabieg jest wykonywany przezskórnie, więc należy do procedur małoinwazyjnych.

Dzięki zniszczeniu (ablacji) obszarów, które sprzyjają powstawaniu lub przenoszeniu się arytmii pacjent może zostać całkowicie wyleczony. Czasem ablacja ma na celu odizolowanie obszarów powodujących powstawanie arytmii (np. izolacja żył płucnych), wtedy czynnik powodujący arytmię nie jest usunięty, ale jego wpływ na resztę serca zostaje zablokowany lub ograniczony.

W czasie ablacji lekarz dociera specjalną elektrodą ablacyjną w obszar serca, który powoduje nieprawidłową aktywność elektryczną serca. Przy pomocy elektrody dostarczane jest ciepło, niszczące tkankę i wytwarza się małą bliznę, która nie przewodzi impulsów elektrycznych. Kluczowe dla skuteczności ablacji jest znalezienie właściwego miejsca w sercu i precyzyjne wygrzanie odpowiedniego obszaru tkanki.

Ablację migotania przedsionków u 40-letniego pacjenta wykonali dr Tomasz Królak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz asystujący mu lekarze WSS w Olsztynie (dr Tomasz Tyllo, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii i dr Damian Chojnowski).

Jak podkreśla dr Tyllo przeprowadzenie ablacji migotania przedsionków było możliwe dzięki wyposażeniu pracowni w system elektro-anatomiczny CARTO. 

Operacja, która odbywała się w częściowym znieczuleniu trwała pięć godzin i zakończyła się sukcesem. 40-letni pacjent odzyskał sprawność . 

W regionie Warmii i Mazur funkcjonują tylko dwa ośrodki leczenia zabiegowego zaburzeń rytmu serca. Liczba pacjentów kwalifikowanych do zabiegów ablacji (zabiegowe usuwanie substratu arytmii) nie zmienia się od kilku lat i wynosi niewiele ponad 200 procedur rocznie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU