KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Oddział kardiologii ma nowy angiograf. Szpital wykonuje ponad 1600 koronarografii rocznie

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/MAT.PRASOWE

Oddział kardiologii ma nowy angiograf. Szpital wykonuje ponad 1600 koronarografii rocznie
Nowy angiograf zapewnia bezpieczniejsze badania. Fot. Mat. prasowe

Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu wzbogacił się o nowoczesny angiograf. Urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, do badania wymagana jest mniejsza dawka kontrastu.

Dodano: 16 listopada 2022, 16:16 Aktualizacja: 16 listopada 2022, 16:23
  • Pracownia Hemodynamiki na Oddziale Kardiologii zyskała nowoczesny aparat do angiografii
  • Urządzenie zostało uroczyście uruchomione w wyremontowanej Pracowni Hemodynamiki (na parterze szpitala)
  • Inwestycję zrealizowano w ramach dotacji pn. „Poprawa bazy leczniczej” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości prawie 4,5 mln zł

Nowy angiograf jest bezpieczniejszy

Szpital im. Marciniaka jest ważnym ośrodkiem leczenia chorób kardiologicznych - choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

- Zakupiony angiograf jest bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu, ponieważ pozwala na przeprowadzanie badań przy użyciu mniejszych dawek promieniowania – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Angiografia jest to technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Angiografia dotyczy przede wszystkim tętnic, żył i komór serca. Standardową metodą przeprowadzenia badania jest wstrzyknięcie pacjentowi nieprzepuszczalnego dla promieni RTG środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia.

Azurion 7C20 to innowacyjny systemem angiograficzny do wykonywania pełnej diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych, zabiegów strukturalnych) oraz chirurgii naczyniowej i neuroradiologii (np. trombektomii).

Mniej kontrastu, lepsze obrazy

Funkcje aparatu zapewniają skrócenie badań do minimum, ograniczenie zużycia środka kontrastowego oraz dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatora. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają lekarzowi szeroką analizę naczyń wieńcowych i innych struktur serca, także  w niestandardowych projekcjach, co przyspiesza znacząco postawienie diagnozy i wykonanie zabiegu.

System można w pełni obsługiwać z poziomu panelu dotykowego - tabletu - zamontowanego do stołu pacjenta. Operator może wybierać różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.

 - Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że nasza pracownia dysponuje obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych angiografów dostępnych na rynku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – zapewnia kardiolog, rr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu im. Marciniaka:. - Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo samego zabiegu. Zarówno pacjent jak i personel medyczny obecny na sali, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%! Można również w istotny sposób zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu i zminimalizować tym samym ryzyko pokontrastowego uszkodzenia nerek. Lekarz zyskuje bardzo nowoczesne narzędzie, z szeregiem zaawansowanych funkcji, dzięki czemu może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie.

Podczas zabiegu mogą być dodatkowo wykonywane różnego rodzaju analizy i pomiary badań pacjenta bez konieczności przerywania go – tzw.  praca równoległa. Było to niemożliwe w przypadku poprzedniego aparatu.

Unikalne funkcje nowego angiografu pozwalają na znaczące skrócenie czasu przebywania na sali zabiegowej, zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i operatora nie tylko podczas zabiegów kardiologii interwencyjnej, ale także chirurgii naczyniowej i neuroradiologii.

Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii, ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych i innych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym strukturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU