KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od grudnia nowe świadczenie gwarantowane na NFZ w poradniach

OPRAC. JPP • Źródło: RZĄDOWE CENTRUM LEGISLACJI

Od grudnia nowe świadczenie gwarantowane na NFZ w poradniach
Wchodzi nowe świadczenie gwarantowane na NFZ. Obejmie chorych z niewydolnością serca Fot. Shutterstock

Nowe świadczenie gwarantowane w poradniach AOS. Obejmie chorych z niewydolnością serca. Projekt rozporządzenia w tej sprawie 5 grudnia został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie jeszcze w grudniu.

Dodano: 06 grudnia 2022, 10:10

 

Od grudnia nowe świadczenie gwarantowane na NFZ

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe świadczenie gwarantowane w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (AOS). To nadzór telemetryczny nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi. Projekt rozporządzenia w tej sprawie 5 grudnia został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiana, jak podkreśla resort zdrowia, była przedmiotem prac analitycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która wydała pozytywną rekomendację w sprawie świadczenia jako gwarantowanego w AOS.

- Nadzór telemetryczny nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi ma na celu zapewnienie bezpiecznego, kompleksowego wsparcia dla pacjentów z niewydolnością serca, u których w ramach postępowania terapeutycznego wszczepiono stymulator lub kardiowerter-defibrylator serca wyposażony w funkcję, która umożliwia zdalne przekazywanie zgromadzonych danych - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Zmiana ma ograniczyć wizyty u specjalistów i zmniejszyć śmiertelność

I dalej wyjaśnia, że w odróżnieniu od standardowej metody monitorowania zdrowia pacjenta, zdalny monitoring parametrów z urządzeń wszczepialnych umożliwi kontrolowanie stanu pacjentów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie, szybsze podjęcie właściwej interwencji medycznej.

- Powyższe powinno przyczynić się do zmniejszenia planowanych wizyt specjalistycznych, zmniejszenia ryzyka hospitalizacji związanej ze zbyt późno zdiagnozowanymi objawami oraz zmniejszenia śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych - przekonuje resort zdrowia.

Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 14 dni od dnia ogłoszenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU