• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 lipca więcej darmowych badań w przychodni. Lekarze rodzinni pytają: co z opieką koordynowaną?

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia15 czerwca 2022 12:50

Od lipca 2022 lekarze rodzinni zlecą nowe, darmowe badania w przychodniach. - Cieszy fakt, że rządzący doceniają role POZ, ale od blisko roku czekamy na zaproponowanie modelu opieki koordynowanej - zwraca uwagę Jacek Krajewski, specjalista medycyny rodzinnej i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Od 1 lipca więcej darmowych badań w przychodni. Lekarze rodzinni pytają: co z opieką koordynowaną?
Lekarz rodzinny zleci nowe, darmowe badania. Zmiany od lipca 2022 r. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
 • Od lipca 2022 wejdą duże zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi więcej badań diagnostycznych
 • Kolejny, nowy pakiet badań, według zapowiedzi uruchomiony zostanie jeszcze jesienią
 • Dostęp do niego będą miały tylko te poradnie, które zdecydują się wprowadzić opiekę koordynowaną nad pacjentami z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, astma czy POChP
 • To słuszny kierunek, ale zdaniem lekarzy POZ wciąż wiąże się z nim wiele niewiadomych. Brakuje wycen proponowanych świadczeń
 • - Takie zmiany powinny być prowadzone kompleksowo - zwraca uwagę Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego

Więcej darmowych badań w przychodniach POZ od 1 lipca. Co z opieką koordynowaną? 

Jesienią przychodnie rodzinne powinny zacząć wdrażać opiekę koordynowaną nad pacjentami z najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, astma czy POChP.

Poradnie, które się tego podejmą, będą mogły zlecać badania w ramach tzw. poszerzonego pakietu diagnostycznego. Znaleźć się w nim miałyby m.in. badania z obszaru kardiologii, jak echo serca, EKG wysiłkowe, oznaczanie albuminurii w moczu, a także z kręgu endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa oraz z zakresu chorób układu oddechowego, jak badanie spirometryczne z próbą rozkurczową. 

Mają otrzymać na to dodatkowe pieniądze, ale na razie brakuje szczegółów na ten temat. Czasu jest coraz mniej, bo pierwsze zmiany w POZ-ach wchodzą w życie już od lipca 2022 r.

Za pół miesiąca we wszystkich przychodniach POZ będzie można wykonać dziewięć dodatkowych badań diagnostycznych, na które kierowali dotąd lekarze specjaliści. Będą finansowane z osobnego, tzw. "małego" budżetu powierzonego. Chodzi o to, aby skrócić choremu czas oczekiwana na postawienie diagnozy. 

Na liście poszerzonego pakietu badań, który ma zacząć obowiązywać od lipca, znalazły się:

Badania biochemiczne i immunochemiczne:

 • ferrytyna (teraz w koszyku POZ było badanie poziomu żelaza, które jak przyznawali lekarze, jest mniej miarodajne)
 • witamina B12;
 • kwas foliowy;
 • anty–CCP;
 • CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.);
 • przeciwciała anty-HCV;
 • transglutaminaza tkankowa.

Badania kału:

 • antygen H. pylori w kale.

Badania mikrobiologiczne:

 • strep-test, czyli szybki test wykrywający antygen paciorkowca.

"Brakuje wycen świadczeń. Zmiany powinny być prowadzone kompleksowo"

Lekarze POZ są zgodni co do tego, że to słuszny kierunek zmian, ale zwracają uwagę, że wciąż wiąże się z nim wiele niewiadomych. Dopytują m.in. o wyceny proponowanych świadczeń. 

- Od lipca będziemy mogli diagnozować więcej. Cieszy fakt, że rządzący doceniają role POZ, ale od blisko roku czekamy na zaproponowanie modelu opieki koordynowanej - komentuje na Twitterze Jacek Krajewski, specjalista medycyny rodzinnej i prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Ciągle brakuje także wycen proponowanych świadczeń. Takie zmiany powinny być prowadzone kompleksowo - zaznacza.  

Joanna Zabielska podkreśla, że na zmiany czeka już 20 lat, a jeśli uda się zrobić kroczek do przodu, to następny minister cofa POZ-y. - Medycyna rodzinna nadal nie doczekała się implementacji w Polsce. Promowany jest bliżej nieokreślony model lekarza pierwszego kontaktu, a nie lekarza rodzinnego - uważa ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego i kierownik NZOZ "Przychodnia Rodzinna" w Białymstoku. 

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, która przewodniczy zespołowi ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku czerwca w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznała, że brak szczegół co do finansowania wciąż budzi duże emocje.  

- Czekamy na wyceny jednostkowe z AOTMiT. Wyceny będą dotyczyły: badań diagnostycznych, wizyt kompleksowych, porad edukacyjnych. Także konsultacji z wybranymi specjalistami - w tym konsultacji klasycznych, realizowanych w oparciu o wizytę pacjenta u specjalisty, ale także konsultacji między lekarzami, polegającej na omawianiu wyników pacjenta i dalszego postępowania w oparciu o konsultacje na odległość - opowiadała.

Jak tłumaczyła, trwa jeszcze opracowywanie szczegółów budżetu powierzonego. - Plan jest taki, żeby od jesieni, czyli w ostatnim kwartale tego roku, opieka koordynowana była możliwa już do realizacji - zapowiedziała. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum