KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowy model leczenia chorób serca w siedmiu województwach. MZ: w 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty

OPRAC. JJ; OPRAC. JPP • Źródło: PAP

Nowy model leczenia chorób serca w siedmiu województwach. MZ: w 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty
Minister zdrowia o nowy modelu leczenia chorób serca. "Maksymalnie w ciągu 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty" Fot. Shutterstock

Minister zdrowia mówił o nowym modelu opieki kardiologicznej w 7. województwach. -  Liczymy, że ponad 100 tys. osób w ramach tego pilotażu będzie mogło otrzymać modelowe, szybkie wsparcie - wskazał Adam Niedzielski. Chodzi o Krajową Sieć Kardiologiczną - program dotąd realizowany tylko na Mazowszu, został rozszerzony o kolejne sześć regionów.

Dodano: 28 listopada 2022, 21:37 Aktualizacja: 29 listopada 2022, 11:01
  • Szef MZ był gościem "Wiadomości" w TVP. Pytano go m.in. o pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej. - Chcemy czym prędzej jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną" - powiedział minister 
  • Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyło sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie
  • - Liczymy, że ponad 100 tys. osób w ramach tego pilotażu będzie mogło otrzymać takie modelowe, szybkie wsparcie  - wskazał szef resortu zdrowia
  • Łącznie w sześciu nowych województwach projekt obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys.

Nowy model leczenia chorób serca. "W ciągu 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty"

Pilotaż ten był realizowany początkowo tylko na Mazowszu, dołączyło do niego sześć kolejnych województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Rozszerzenie pilotażu, jak kontynuował szef MZ, skutkować ma łatwiejszym i szybszym dostępem do specjalisty.

- Liczymy, że ponad 100 tys. osób w ramach tego pilotażu będzie mogło otrzymać takie modelowe, szybkie wsparcie  - wskazał.

- Dodatkowe sześć województw oznacza, że duża część Polski będzie pokryta rozwiązaniami - dodał.

Minister przypomniał, że założenie jest takie, że maksymalnie w ciągu 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

- Istotą jest to, by nie było błądzenia pacjentów po systemie i szukania  - podkreślił Niedzielski.

MZ informowało niedawno, że aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.

W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący. Zadania te będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. MZ zapowiedziało, że powstanie system teleinformatyczny sieci kardiologicznej, zarządzany przez ten ośrodek, co pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu pilotażowego.

Choroby układu krążenia są wciąż pierwszą przyczyną zgonów Polaków. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU