Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych

Pierwszy raz w historii wytyczne dla kardiologów interwencyjnych, dotyczące angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych, omawiane są we Wrocławiu podczas IV Konferencji Europejskiej Grupy Euro4C. Spotkanie potrwa dwa dni. Jego częścią będą pokazowe zabiegi.
Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych
Służby prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poinformowały w czwartek w komunikacie, że najnowsze zalecenia zostaną przedstawione podczas Dziewiątej wrocławskiej międzynarodowej konferencji poświęconej angioplastyce zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, która rozpoczyna się w czwartek 12 stycznia br. we Wrocławiu.
Jest to jednocześnie IV Konferencja Europejskiej Grupy Euro4C. W obecnej kadencji przewodniczy jej kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Krzysztof Reczuch, jeden z propagatorów wykonywania rotablacji w Polsce i w Europie. Kolejnym ważnym elementem konferencji będą zabiegi przeprowadzone w piątek w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii UMW, m.in. przez specjalistów Instytutu Chorób Serca, transmitowane do ośrodków na całym świecie.
- Jest to wydarzenie bez precedensu w historii dolnośląskiej kardiologii interwencyjnej. Grupa Euro4C, której głównym celem jest propagowanie optymalnych metod leczenia pacjentów ze zwapniałymi zwężeniami tętnic wieńcowych, powstała właśnie we Wrocławiu w 2018 r. Jednak po raz pierwszy to u nas odbywa się premiera wytycznych obowiązujących specjalistów tej dziedziny w całej Europie. Cieszy nas to tym bardziej, że w zaleceniach znajduje się wiele nowości, ważnych w leczeniu tych bardzo trudnych pacjentów, u których zwężeniu tętnic wieńcowych towarzyszą zwapnienia, niejednokrotnie rozległe - powiedział cytowany w komunikacie prof. Krzysztof Reczuch.
W konferencji uczestniczą online m.in. przewodniczący Euro4C z niemal wszystkich krajów europejskich. Drugiego dnia spotkania kardiologów interwencyjnych (w piątek 13 stycznia) w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca UMW zaplanowane są trzy zabiegi z wykorzystaniem różnych metod rozbijania zwapnień. W gronie operatorów - uznanych ekspertów z Grupy Euro4C - jest dr hab. Piotr Kuebler z wrocławskiej Kliniki Kardiologii. Transmitowane na żywo zabiegi będą mieli możliwość obejrzeć zainteresowani lekarze z całej Europy.
- Dostępne obecnie możliwości techniczne pozwalają nam jednocześnie leczyć pacjentów i szkolić specjalistów na odległość. Dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami nie ma granic - podkreślił prof. Reczuch.

ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
Zmiany w zapisach do przychodni, poradni i szpitali. Nowe zasady rejestracji to rewolucja
-
Bez skierowania do lekarza specjalisty. Te osoby mają przywileje
-
Tych leków na cukrzycę nie będzie w aptekach. Przerwy w dostawach potrwają kilka miesięcy
-
Dziś mija ważny termin w ZUS. Nowy obowiązek dla wszystkich, którzy płacą składki
-
Od lutego wchodzą wyższe składki na ZUS. Nowa minimalna składka zdrowotna
-
Rekordowe świadczenie pielęgnacyjne już obowiązuje. Można otrzymać o kilkaset złotych więcej