KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych

• Źródło: PAP

Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych
Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych Fot. AdobeStock

Pierwszy raz w historii wytyczne dla kardiologów interwencyjnych, dotyczące angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych, omawiane są we Wrocławiu podczas IV Konferencji Europejskiej Grupy Euro4C. Spotkanie potrwa dwa dni. Jego częścią będą pokazowe zabiegi.

Dodano: 12 stycznia 2023, 14:17 Aktualizacja: 12 stycznia 2023, 15:11

Nowe zalecenia dla angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych

Służby prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poinformowały w czwartek w komunikacie, że najnowsze zalecenia zostaną przedstawione podczas Dziewiątej wrocławskiej międzynarodowej konferencji poświęconej angioplastyce zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, która rozpoczyna się w czwartek 12 stycznia br. we Wrocławiu.

Jest to jednocześnie IV Konferencja Europejskiej Grupy Euro4C. W obecnej kadencji przewodniczy jej kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Krzysztof Reczuch, jeden z propagatorów wykonywania rotablacji w Polsce i w Europie. Kolejnym ważnym elementem konferencji będą zabiegi przeprowadzone w piątek w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii UMW, m.in. przez specjalistów Instytutu Chorób Serca, transmitowane do ośrodków na całym świecie.

- Jest to wydarzenie bez precedensu w historii dolnośląskiej kardiologii interwencyjnej. Grupa Euro4C, której głównym celem jest propagowanie optymalnych metod leczenia pacjentów ze zwapniałymi zwężeniami tętnic wieńcowych, powstała właśnie we Wrocławiu w 2018 r. Jednak po raz pierwszy to u nas odbywa się premiera wytycznych obowiązujących specjalistów tej dziedziny w całej Europie. Cieszy nas to tym bardziej, że w zaleceniach znajduje się wiele nowości, ważnych w leczeniu tych bardzo trudnych pacjentów, u których zwężeniu tętnic wieńcowych towarzyszą zwapnienia, niejednokrotnie rozległe  - powiedział cytowany w komunikacie prof. Krzysztof Reczuch.

W konferencji uczestniczą online m.in. przewodniczący Euro4C z niemal wszystkich krajów europejskich. Drugiego dnia spotkania kardiologów interwencyjnych (w piątek 13 stycznia) w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca UMW zaplanowane są trzy zabiegi z wykorzystaniem różnych metod rozbijania zwapnień. W gronie operatorów - uznanych ekspertów z Grupy Euro4C - jest dr hab. Piotr Kuebler z wrocławskiej Kliniki Kardiologii. Transmitowane na żywo zabiegi będą mieli możliwość obejrzeć zainteresowani lekarze z całej Europy.

- Dostępne obecnie możliwości techniczne pozwalają nam jednocześnie leczyć pacjentów i szkolić specjalistów na odległość. Dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami nie ma granic - podkreślił prof. Reczuch.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU