Nowe narzędzie edukacyjne wspierające opiekę nad pacjentami kardiologicznymi

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2013 18:21

Algorytm kardiologiczny to pierwsze w Polsce tego rodzaju narzędzie edukacyjne dla lekarzy, prezentujące najnowsze standardy postępowania w ostrych zespołach wieńcowych (OZW). Twórcami rozwiązania są pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowe narzędzie edukacyjne wspierające opiekę nad pacjentami kardiologicznymi

Ten naukowy projekt został zrealizowany przez lekarzy oraz specjalistów w dziedzinie rozwiązań informatycznych. Jest narzędziem informatycznym przedstawiającym złożone wytyczne postępowania w ostrych zespołach wieńcowych, w postaci interaktywnych, dynamicznych i multimedialnych ścieżek decyzyjnych (algorytmów)

Bez dodatkowych aplikacji
Algorytm jest przystosowany do użycia w każdym urządzeniu, w którym znajduje się przeglądarka internetowa (w tym smartfon czy tablet) i nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji.

- To multimedialny przyjaciel lekarza, który nie tylko nas uczy, ale przede wszystkim podpowiada nam, jaki sposób leczenia wybrać uwzględniając charakterystykę pacjenta. Jest to niezwykle ważne w OZW, gdzie od szybkości naszego działania zależy życie chorego - powiedział podczas czwartkowej (22 sierpnia) konferencji prasowej w Warszawie prof. Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.

Algorytm kardiologiczny jest przeznaczony dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologów, internistów pracujących w pogotowiu, izbach przyjęć, oddziałach kardiologicznych i intensywnej terapii kardiologicznej, gdzie leczeni są osoby z ostrymi zespołami wieńcowymi. Korzystający z tego narzędzia lekarze, będą mogli w sposób bardziej uporządkowany oraz usystematyzowany spojrzeć na zalecenia, które są zawarte w standardach postępowania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

- Narzędzie to stanowi przede wszystkim źródło edukacji dotyczącej leczenia pacjentów z OZW. Możemy również spróbować wykorzystywać je przy łóżku pacjenta jako swego rodzaju ściągawkę i pomoc weryfikującą decyzje kliniczne - stwierdza dr hab. med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

W przyszłości planowane jest także poszerzenie obecnego algorytmu kardiologicznego o inne jednostki chorobowe, jak np. zatorowość płuc. Algorytm, którego projekt powstał dzięki wsparciu firmy AstraZeneca, jest dostępny na stronie: www.algorytmykardiologiczne.pl

Coraz trudniejsi pacjenci
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Co roku w Polsce umiera z ich powodu ok. 380 tys. osób, przy czym ponad 21 tys. to zgony związane z wystąpieniem OZW. Dlatego tak ważne jest właściwe postępowanie terapeutyczne dotyczące pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Zwracali na to uwagę uczestnicy debaty kardiologicznej Rynku Zdrowia, która odbyła się w Katowicach w lutym tego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum