Nowatorska metoda denerwacji nerkowej

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 17:15

Lekarze z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland badają nowe sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego. W placówce rozpoczęto realizację nowatorskiego na skalę europejską programu klinicznego. W czwartek (21 sierpnia), w Centrum Badawczo-Rozwojowym AHP rozpoczęto prace nad wdrożeniem nowej metody denerwacji nerkowej.

- Mamy nadzieję, że metoda, którą badamy, poprawi skuteczność leczenia nadtętniczego u pacjentów, którzy są odporni na tradycyjne leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego - podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland.

Zabiegi denerwacji nerkowej polegają na zniszczeniu nerwów biegnących wokół tętnic zaopatrujących nerki w krew. Nerwy te odgrywają kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. Osoby, u których obniżenie ciśnienia krwi nie jest możliwe z użyciem leków i prawidłowej diety, są właśnie kwalifikowane do zabiegów denerwacji nerkowej, które mają doprowadzać do obniżenia ciśnienia krwi.

Spośród dostępnych do tej pory metod denerwacji najczęściej stosowanymi były te wykorzystujące prąd o odpowiednio dobranej częstotliwości. Niestety metody te mają sporo ograniczeń i są bardzo bolesne, dlatego naukowcy szukają lepszych rozwiązań. Jednym z nich jest system Peregrine, w którym odnerwienie nerek uzyskuje się stosując metodę chemicznej neurolizy czyli miejscowego podawania do ściany tętnicy przez specjalny cewnik środka niszczącego nerwy przewodzące impulsy elektryczne. To właśnie ten system testują lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Cewnik Peregrine amerykańskiej firmy Ablative Solutions nie został jeszcze zatwierdzony do stosowania w Europie. Jest to pierwsze badanie tego typu prowadzone w praktyce klinicznej. - Zaletą tej metody jest to, że zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pacjentów i trwa zaledwie kilka minut - informuje dr hab. Krzysztof Milewski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP. System Peregrine ma być testowany w 2 ośrodkach w Polsce. Zakłada się, że w pierwszym etapie zostanie do niego włączonych 20 chorych. 

Skuteczność systemu Peregrine lekarze - operatorzy z Centrum Badawczo Rozwojowego AHP w Kostkowicach - sprawdzali już na modelu zwierzęcym. - Zabiegi wypadły pomyślnie. Nie mieliśmy żadnych problemów z ich prawidłowym przeprowadzeniem, nie wywołały one również niepożądanych zdarzeń - podkreśla dr Piotr Buszman, kierownik badan przedklinicznych w CBR AHP.

Wśród osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym prawie 15 procent stanowią pacjenci z tzw. opornym nadciśnieniem tętniczym To właśnie oni są kwalifikowani do zabiegu denerwacji nerkowej.

Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP jest jedynym w Polsce prywatnym ośrodkiem wykonującym badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie chorób układu krążenia. Lista zrealizowanych przez nie projektów obejmuje ponad 18 pozycji. Dzięki prowadzonym w Centrum badaniom, do praktyki klinicznej wprowadzono m.in.: pierwszy polski stent wieńcowy wykonany ze stali nierdzewnej, stent wieńcowy wykonany ze stopu kobaltowo-chromowego „KOS” oraz jeden z pierwszych na świecie stent uwalniający lek antyproliferacyjny z powierzchni polimeru biodegradowalnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum