Nowa metoda naprawy zastawki. Po raz pierwszy w Europie zastosowali ją lekarze z Wrocławia

Autor: oprac. MP • Źródło: USK Wrocław/Rynek Zdrowia23 grudnia 2021 11:40

Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi w Europie zastosowali nową metodę naprawy zastawki aortalnej, która promowana jest na Starym Kontynencie.

Nowa metoda naprawy zastawki wykorzystana w trakcie operacji w Fot. USK we Wrocławiu
  • W styczniu w Unii Europejskiej dopuszczono nową metodę naprawy zastawki aortalnej za pomocą implantacji sztucznego pierścienia
  • Metoda została wymyślona przez zespół specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, a w pracach nad założeniami tego projektu brał udział prof. Marek Jasiński, kardiochirurg z Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu
  • Wrocławscy kardiochirurdzy rozpowszechniają nową metodę w Europie

Sprawdź: Obostrzenia na sylwestra? Wiceminister Kraska odpowiedział, co planuje rząd

Nowa metoda naprawy zastawki aortalnej

Niewydolność krążenia, duszności, zmęczenie po nawet niewielkim wysiłku, to objawy mogące świadczyć o tzw. dwupłatkowej zastawce aortalnej. Jest to forma wady wrodzonej, wykrywanej najczęściej już w dzieciństwie lub w młodym wieku.

Dla tej grupy chorych skuteczna interwencja medyczna w odpowiednim czasie jest wyjątkowo istotna. Decyduje bowiem zwykle o całym dorosłym życiu.

W ostatnich latach pojawiła się nowa metoda naprawy zastawki aortalnej za pomocą implantacji sztucznego pierścienia, która jest dopuszczona w Unii Europejskiej dopiero od stycznia 2021 r.

Czytaj: Szpitale odsyłają fizjoterapeutów do domu. Prezes KIF: dyrektorzy nie wiedzą czym się zajmują

Rehabilitacja w oddziałach intensywnej terapii. Na Zachodzie to jest standard, w Polsce luksus

USK we Wrocławiu pionierem w Europie

Jako pierwsi w Europie zastosowali ją specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

- Kiedy na skutek wady dojdzie do niewydolności serca, na działania naprawcze zastawki jest już za późno i pozostaje wymiana całej zastawki - tłumaczy prof. Marek Jasiński, kardiochirurg z Instytutu Chorób Serca USK.

- Tymczasem stoimy na stanowisku, że zawsze dla pacjenta jest bardziej korzystna naprawa własnej zastawki niż wszczepianie nowej, nawet najlepszej i najbardziej nowoczesnej. Dlatego gdy tylko jest to możliwe, staramy się pozostawić pacjentowi jego własną zastawkę. Tym bardziej jest to ważne w przypadku wady wrodzonej, gdy mamy do czynienia z młodymi ludźmi, mającymi przed sobą wiele lat życia. Właściwa interwencja decyduje w dużej mierze o tym, jaka będzie jego jakość - dodaje.

Jedną z najnowszych możliwości pomocy chorym z dwupłatową zastawką aortalną jest wszczepienie specjalnego pierścienia. Metoda została wymyślona przez zespół specjalistów z USA pod kierunkiem J. Scotta Rankina w 2017 r., a w pracach nad założeniami tego projektu brał udział prof. Jasiński.

On też jako pierwszy Europejczyk przeprowadził kliniczną implantację sztucznego pierścienia w sierpniu tego roku.

Czytaj: Andrusiewicz: w styczniu wzrosty zakażeń. Sześć osób czeka na wyniki pod kątem zakażenia omikronem

Dr Sutkowski: dawka przypominająca konieczna. "Armia ludzi zaszczepionych już jest bezbronna"

Zabiegi z Wrocławia przedstawiane na konferencji w Barcelonie

Poprzednio stosowane były tylko pierścienie do zastawki aortalnej trójpłatkowej. Pierwsze zabiegi miały miejsce w USK we Wrocławiu w 2018 r. Operacja 55-letniego pacjenta była transmitowana na żywo w ramach międzynarodowych warsztatów: „Annual Aortic Workshop”.

Prof. Jasiński zaprezentował przebieg wrocławskich zabiegów na europejskim zjeździe kardio-torakochirurgów w Barcelonie w październiku br.

- Prezentacja otwierała zjazd, spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, a to zaowocowało licznymi propozycjami wymiany doświadczeń - mówi prof. Marek Jasiński.

- Jednym z efektów było zaproszenie do przeprowadzenia zabiegów w Atenach i we Włoszech - dodaje.

W listopadzie we włoskiej Bolonii odbyła się naukowa konferencja kardiochirurgów, będąca jednym z dwóch najważniejszych spotkań chirurgów aortalnych na świecie.

Czytaj: Niedzielski: podpisałem rozporządzenie o obowiązku szczepień. 4. fala przejdzie w 5.

Medycy chcą emigrować z Polski. Co trzeci rozważa zmianę zawodu RAPORT

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum