KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa Sól: tu także wszczepiają przezcewnikowo zastawki aortalne

Autor: GAZETA WYBORCZA/RYNEK ZDROWIA

Nowa Sól: tu także wszczepiają przezcewnikowo zastawki aortalne
Koszt jednego zabiegu to 100 tys. zł. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Wielospecjalistycznym Szpitalu - Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli wszczepiono pierwsze zastawki TAVI. Koszt jednego zabiegu to 100 tys. zł.

Dodano: 14 grudnia 2018, 11:16 Aktualizacja: 14 grudnia 2018, 12:06

Ryzyko wady zastawki rośnie z wiekiem - szczególnie po 80. roku życia. Nie wszyscy pacjenci mogą być wówczas operowani, a to jedyna droga leczenia. TAVI umożliwia wszczepienie zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej, jedynie przez nakłucie igłą tętnicy udowej lub innej - informuje Gazeta Wyborcza.

Pierwszy taki zabieg przeprowadzono w 2002 r., w Polsce natomiast pierwszy zabieg przezcewnikowego wszczepienia zastawki miał miejsce w kwietniu 2013 r. Do 2017 r. na całym świecie wykonano ich 350 tys. W Polsce w ub.r. takich zastawek wszczepiono tylko tysiąc. Do osiągnięcia średniej europejskiej brakuje nam kolejnego tysiąca.

Szpital w Nowej Soli podpisał z NFZ umowę na te zabiegi. Kilka dni temu wykonano pierwsze dwa. Od nowego roku szpital będzie prawdopodobnie realizował dwa TAVI miesięcznie. Wcześniej w Lubuskiem nie przeprowadzano takich zabiegów w ogóle.

Więcej: zielonagora.wyborcza .pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU