KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niskie ciśnienie nie zawsze wskazane. Kardiolog: są pacjenci, którzy lepiej znoszą 140/88 czy nawet 140/90 mm Hg

OPRAC. KM • Źródło: MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Niskie ciśnienie nie zawsze wskazane. Kardiolog: są pacjenci, którzy lepiej znoszą 140/88 czy nawet 140/90 mm Hg
Nie możemy leczyć pacjenta zbyt intensywnie, bo będzie się gorzej czuł, będzie miał spadki ciśnienia tętniczego - ostrzega prof. Andrzej Januszewicz. Fot. Adobestock

Ciśnienie krwi. - W leczeniu nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym przy oszacowaniu docelowej wartości ciśnienia tętniczego, do której powinniśmy dążyć, musimy brać pod uwagę nie tylko wyjściową wysokość ciśnienia tętniczego u pacjenta, nie tylko wysokie wyjściowe ryzyko sercowo-naczyniowe, ale również kondycję fizyczną i mentalną pacjenta - mówi profesor Andrzej Januszewicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w rozmowie z Medycyną Praktyczną.

Dodano: 01 grudnia 2022, 05:18
  • W leczeniu nadciśnienia u osób starszych trzeba brać pod uwagę kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta - mówi prof. Andrzej Januszewicz w rozmowie z Medycyną Praktyczną 
  • Istotna jest także indywidualna tolerancja leczenia hipotensyjnego w kontekście uzyskanego obniżonego ciśnienia tętniczego
  • W wieku podeszłym, zwłaszcza przy chorobie wieńcowej lub po przebytym udarze mózgu, nie wolno obniżać ciśnienia do wartości poniżej 120/70 i niżej
  • Nie można też leczyć pacjenta zbyt intensywnie, bo będzie się gorzej czuł, będzie miał spadki ciśnienia tętniczego - ostrzega specjalista

Niższe ciśnienie nie zawsze pożądane. Ekspert: neży brać pod uwagę wiele czynników

Kiedy niższe ciśnienie nie oznacza ciśnienia bardziej pożądanego? W rozmowie z Medycyną Praktyczną do powyższego zagadnienia odnosi się prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

- W leczeniu nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym przy oszacowaniu docelowej wartości ciśnienia tętniczego, do której powinniśmy dążyć, musimy brać pod uwagę nie tylko wyjściową wysokość ciśnienia tętniczego u pacjenta, nie tylko wysokie wyjściowe ryzyko sercowo-naczyniowe, ale również kondycję fizyczną i mentalną pacjenta - tłumaczy profesor, wyjaśniając, że chodzi o "współistnienie lub brak występowania tak zwanego zespołu kruchości".

- Również musimy brać pod uwagę - i podkreślam to, o tym bardzo często zapominamy - tolerancję leczenia hipotensyjnego w kontekście uzyskanego obniżonego ciśnienia tętniczego - dodaje.

U tych pacjentów nie wolno nadmiernie obniżać ciśnienia

Jak zauważa prof. Januszewicz, "są pacjenci w wieku podeszłym, którzy bardzo źle tolerują obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości takich jak 120/70 i znacznie lepiej czują się, kiedy mają np. ciśnienie w granicy 140/88 czy nawet 140/90". W ocenie specjalisty "nie jest to błędem".

- To są wartości docelowe w tych kategoriach wiekowych. Musimy pamiętać, że zdecydowanie nie możemy leczyć pacjenta zbyt intensywnie, bo będzie się gorzej czuł, będzie miał spadki ciśnienia tętniczego - ostrzega.

- Podsumowując, w wieku podeszłym, zwłaszcza jeżeli pacjentowi towarzyszy choroba wieńcowa czy przebyty udar mózgu, nie wolno obniżać ciśnienia do wartości poniżej przyjętych 120/70 i niżej - instruuje prof. Januszewicz.

- Przykładowo, ciśnienie 110/60 u pacjenta zwłaszcza z wielopoziomową miażdżycą, ze zmianami naczyniowymi, może po prostu zakończyć się fatalnym epizodem sercowo-naczyniowym.

Niższe ciśnienie czasami może zwiększać ryzyko demencji

Profesor zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt, który, jak mówi, "jest bardzo często pomijany".

- Jeżeli osoba ma przykładowo 80 lat i ma zaznaczoną nie chorobę Alzheimera, ale demencję naczyniopochodną o tym podłożu, i u takiej osoby będziemy zbyt intensywnie leczyli nadciśnienie tętnicze, np. utrzymując je w rejestrach niskich, na przykład 120/80 i niżej, to paradoksalnie nasilamy tempo rozwoju demencji - wskazuje specjalista.

- To są duże badania, które wykazały, że im niżej obniżamy ciśnienie u chorego w wieku podeszłym, starszym z już istniejącą demencją, tym większe ryzyko szybkiej progresji demencji - podsumowuje prof. Januszewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU