×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nie żyje prof. Marian Zembala. Były minister zdrowia miał 72 lata

OPRAC. PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Nie żyje prof. Marian Zembala. Były minister zdrowia miał 72 lata
Prof. Marian Zembala. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Nie żyje prof. Marian Zembala, słynny kardiochirurg, były minister zdrowia. Prof. Zembala był dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i jednym z asystentów prof. Zbigniewa Religii, przy pierwszym przeszczepie serca w Polsce.

Dodano: 19 marca 2022, 12:13 Aktualizacja: 19 marca 2022, 14:24
 • Prof. Marian Zembala zmarł w sobotę (19 marca). Był wybitnym kardiochirurgiem. Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
 • Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca wykonanym w Polsce, w zabrzańskiej klinice kierowanej przez prof. Zbigniewa Religę
 • W 2001 prof. Marian Zembala był pierwszym polskim kardiochirurgiem, który przeszczepił choremu płuco-serce
 • Profesor zmarł w wieku 72 lat

Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca

Profesor Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem. Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca wykonanym w Polsce, w zabrzańskiej klinice kierowanej przez prof. Zbigniewa Religę.

W 2001 prof. Marian Zembala był pierwszym polskim kardiochirurgiem, który przeszczepił choremu płuco-serce. W 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii. W 2015 roku był ministrem zdrowia.

Bohater filmowy, kardiochirurg, dyrektor

Był jednym z bohaterów uwiecznionych w głośnym filmie "Bogowie", opowiadającym o pierwszym w Polsce zakończonym sukcesem przeszczepie serca.

Profesor w 2018 r. podczas pobytu na konferencji w Paryżu przeszedł udar. Od tego czasu poruszał się na wózku. Cały ten czas pozostawał aktywny zawodowo, pełniąc funkcję dyrektora Śkląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Śledczy badają sprawę śmierci prof. Zembali

Jak podało radio RMF FM ciało profesora odnaleziono dziś rano na terenie jego posesji w Zbrosławicach w powiecie tarnogórskim. Policję powiadomiła rodzina. Jak przekazała RMF FM rzeczniczka prokuratury okręgowej w Gliwicach, zostanie zlecona sekcja zwłok. 

Rodzina prosi o uszanowanie prywatności 

W wydanym oświadczeniu rodzina napisała: "Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz - Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina".  

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ojcem czworga dorosłych dzieci. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. - również pierwszy raz w Polsce - przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU