KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy wskazali, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze. Są wyniki pierwszego takiego badania na świecie

OPRAC. JKB • Źródło: GUMED, RYNEK ZDROWIA

Naukowcy wskazali, jak obniżyć nadciśnienie tętnicze. Są wyniki pierwszego takiego badania na świecie
Przeprowadzono międzynarodowe badanie dotyczące leczenia opornego nadciśnienia. Fot. AdobeStock

Międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład wszedł prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, opublikował w czasopiśmie The Lancet wyniki pierwszego na świecie badania oceniającego przydatność podwójnego antagonisty endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego.

Dodano: 15 listopada 2022, 07:59 Aktualizacja: 15 listopada 2022, 09:50
  • W czasopiśmie The Lancet zostały opublikowane wyniki badań dotyczące pierwszego na świecie badania oceniającego przydatność podwójnego antagonisty endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego
  • W składzie międzynarodowego zespołu naukowców znalazł się m.in. prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed
  • Badacze w swojej pracy monitorowali zdolność aprocitentanu do obniżania ciśnienia krwi u pacjentów z opornym ciśnieniem tętniczym
  • Badanie było wieloośrodkowe, prowadzono je w latach 2018-2022 w szpitalach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii

Leczenie nadciśnienia tętniczego. Są wyniki pierwszego takiego badania na świecie

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, międzynarodowy zespół naukowców, w którym znalazł się także prof. Krzysztof Narkiewicz kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, opublikował wyniki pierwszego na świecie badania oceniającego przydatność podwójnego antagonisty endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego.

Artykuł pod tytułem "Dual endothelin antagonist aprocitentan for resistant hypertension (PRECISION): a multicentre, blinded, randomised, parallel-group, phase 3 trial" został opublikowany w czasopiśmie The Lancet.

GUMed wyjaśnia, że wskazany artykuł jest odpowiedzią na dotychczasowy brak badań nad zastosowaniem współcześnie dostępnych leków do terapii nadciśnienia tętniczego z wykorzystaniem szlaku endoteliny.

- W swojej pracy naukowcy monitorowali zdolność aprocitentanu, podwójnego antagonisty endoteliny, do obniżania ciśnienia krwi u pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym – podaje GUMed.

Randomizowane badanie fazy 3 w grupach równoległych prowadzone było w latach 2018-2022 w szpitalach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii – łącznie wzięło w nim udział 1965 pacjentów, z czego 730 zostało zakwalifikowanych do projektu.

Jednym z 200 ośrodków zaangażowanych w badanie była Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, kierowana przez prof. Krzysztofa Narkiewicza, o czym przypomina GUMed.

Wyniki międzynarodowego badania

Jak czytamy w opublikowanym w The Lancet artykule, PRECISION było wieloośrodkowym, ślepym, randomizowanym badaniem fazy 3 w grupach równoległych. Badanie składało się z trzech części:

  • Część 1 – 4-tygodniowa podwójnie ślepa, randomizowana i kontrolowana placebo próba, w której pacjenci otrzymywali aprocitentan 12,5 mg, aprocitentan 25 mg lub placebo w stosunku 1:1:1,
  • Część 2 – 32-tygodniowa ślepa próba, w której wszyscy pacjenci otrzymywali 25 mg aprocitentanu,
  • Część 3 – 12-tygodniowa randomizowana, podwójnie ślepa próba z odstawieniem kontrolowanego placebo, w której pacjentów ponownie losowo przydzielono do grupy otrzymującej aprocitentan w dawce 25 mg lub placebo w stosunku 1:1.

Uzyskane przez naukowców wyniki wskazały silniejszy efekt obniżenia ciśnienia krwi przez badaną substancję w porównaniu do placebo po 4 tygodniach terapii. Po 40 tygodniach podawania aprocitentanu efekt terapeutyczny stawał się trwały – wyjaśnia GUMed.

Cały artykuł jest dostępny w całości w formie cyfrowej (adres TU).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU