Naukowcy: hałas zwiększa ryzyko arytmii serca i udaru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2018 19:18

Wywołane hałasem zdenerwowanie może powodować migotanie przedsionków, a przez to zwiększać nawet ryzyko udarów. W największym stopniu dotyczy to dźwięków niechcianych nocą, np. odgłosów przelatujących nisko samolotów.

FOT. Franklin Heijnen/Flickr.com (CC BY-SA 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Wiele badań pokazało już szkodliwość hałasu. Powoduje on pojawienie się negatywnych emocji, zaburza sen, prowadzi do wyczerpania. W ten sposób nie tylko pogarsza samopoczucie, ale niszczy zdrowie.

Posługując się danymi na temat 15 tys. osób w wieku od 35 do 74 lat, naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji wykazali kolejną, nieznaną wcześniej zależność.

Według badania opisanego na łamach "International Journal of Cardiology", hałas, a właściwie wywołane nim rozdrażnienie ma związek z zaburzeniami pracy serca.

- W kilku badaniach z udziałem zdrowych ochotników i pacjentów z chorobą wieńcową oraz w badaniach przedklinicznych udało nam się już pokazać powiązanie między hałasem, a chorobami układu krążenia - mówi prof. Thomas Münzel, jeden z autorów nowej publikacji.

- Jednak do tej pory, żadne badanie jasno nie pokazywało, w jakim stopniu rozdrażnienie z powodu hałasu może powodować arytmię - podkreśla naukowiec.

Analiza wyników obszernego Gutenberg Health Study (GHS) pozwoliła sprawdzić te relacje w przypadku najpowszechniejszego typu arytmii. Co ważne, badanie nie sprawdzało natężenia samego hałasu, ale poziom rozdrażnienia, jakie powodował. Nie można więc wyciągnąć z niego jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków.

Zależność jednak istnieje i okazała się znacząca. Aż u 23 proc. osób doświadczających ekstremalnie wysokiego rozdrażnienia hałasem pojawiło się to zaburzenie, podczas gdy cierpiało z jego powodu tylko 15 proc. uczestników projektu, którzy byli wolni od wpływu hałasu.

- Badanie po raz pierwszy pokazuje, że rozdrażnienie wywołane różnymi źródłami hałasu w ciągu dnia i w nocy związane jest z większym ryzykiem migotania przedsionków. Biorąc wszystkie dane pod uwagę, pokazaliśmy, że na rytm serca silniej działa zdenerwowanie pojawiające się nocą - mówi kierujący pracami Omar Hahad.

- Odkrycie zależności między wywołanym hałasem rozdrażnieniem a migotaniem przedsionków jest ważne i może wyjaśnić, dlaczego hałas może zwiększać ryzyko udaru. Jednak nie powinno się zapominać, że hałas uszkadza zdrowie także bez pojawiania się rozdrażnienia - tłumaczy prof. Münzel.

W badanej populacji największy udział w prowokowaniu zdenerwowania miał hałas emitowany przez samoloty (84 proc. w ciągu dnia i 69 proc. w nocy).

Badanie pokazało też, że potrzebna jest szczególna uwaga przy wprowadzaniu środków zaradczych. Naukowcy przytaczają sytuację lotniska we Frankfurcie, gdzie wprowadzono zakaz lotów między godz. 23.00 i 5.00. Doszło do wzrostu natężenia hałasu poza tymi godzinami. Natężenie ruchu lotniczego szczególnie zwiększyło tuż przed godziną 23 i krótko po 5.

Więcej informacji:
http://www.unimedizin-mainz.de/presse/press-releases/press-releases/newsdatail/article/noise-brings-the-heart-out-of-the-rhythm.html?L=1&cHash=a47a85084455e07933c5c7f01b5ab4f4 (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum