KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Napoje energetyzujące z drinkiem zabójcze dla serca

Autor: DW.COM/RYNEK ZDROWIA

Napoje energetyzujące z drinkiem zabójcze dla serca
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Spożycie ponad pół litra napoju energetyzującego dziennie może być dla młodych ludzi fatalne w skutkach. Szczególnie dla serca i układu krążenia - poinformował niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR).

Dodano: 29 maja 2019, 14:51 Aktualizacja: 29 maja 2019, 14:51

Słodkie i o dużej zawartości kofeiny napoje energetyzujące cieszą się popularnością wśród młodzieży jako środek pobudzający oraz jako dodatek do drinków alkoholowych. Jak wyjaśnia szef BfR Andreas Hensel, „wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dodatkowe spożycie alkoholu lub ciężki wysiłek fizyczny prowadzą do nasilenia i tak niepożądanych skutków działania kofeiny”. Dlatego domaga się on lepszego uświadamiania dzieci i młodzieży w kwestii spożycia napojów energetyzujących.

W puszce zawierającej 250 ml napoju energetyzującego jest 80 mg kofeiny. Tymczasem jej zalecana dawka dzienna dla młodych ludzi wynosi maksymalnie 150 mg kofeiny na 50 kg wagi ciała. Już dwie puszki gwarantują przekroczenie tej dawki.

Wg Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dawka dzienna kofeiny wynosi dla dorosłych 200 ml. Ale przy regularnym piciu kawy także i więcej. Natomiast jak wynika z analiz opublikowanych przez fachowe czasopismo medyczne „The American Journal of Clinical Nutrition” australijscy badacze zalecają dorosłym do sześciu filiżanek kawy dziennie. Przy większym spożyciu wzrasta drastycznie ryzyko zachorowań na serce i układ krążenia.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU