KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Najkrótsza kolejka do lekarza specjalisty. NFZ publikuje listę terminów

OPRAC. JPP • Źródło: RYNEK ZDROWIA, NFZ

Najkrótsza kolejka do lekarza specjalisty. NFZ publikuje listę terminów
Kolejka do lekarza specjalisty z NFZ. Jak sprawdzić, gdzie czeka się najkrócej? Fot. AdobeStock

Kolejka do lekarza specjalisty z NFZ? Jak odległe są terminy wu endokrynologa, neurologa, ginekologa, kardiologa czy okulisty? Można to łatwo sprawdzić, tak samo jak długość oczekiwania na specjalistyczne badania, w tym rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Pomocny jest serwis NFZ.

Dodano: 21 marca 2022, 20:05
  • Jak długa jest kolejka pacjentów do lekarza specjalisty z NFZ? Jak odległe są terminy wizyty u endokrynologa, neurologa, ginekologa, kardiologa czy okulisty?
  • Można łatwo sprawdzić, gdzie czeka się najkrócej. Specjalny serwis dedykowany pacjentom stworzył Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Znajdziemy tu regularnie aktualizowane informacje o terminach wizyt u specjalistów czy na badania. Wszystko to w ramach NFZ. Z usługi można korzystać bezpłatnie
  • Dane można filtrować wybierając konkretną lokalizację. Jeśli w mieście „pierwszego wyboru” kolejka do endokrynologa to ponad rok, warto sprawdzić, ile czeka się w sąsiednich miastach - często terminy są znacznie krótsze

Kolejka do lekarza z NFZ. Jak długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty?

Jak długo trzeba czekać w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty z NFZ? Jaki będzie termin wizyty m.in. do endokrynologa, neurologa, urologa, ginekologa, kardiologa, ortopedy, dermatologa czy okulisty? A co z kolejką do specjalistycznego badania w ramach NFZ czy na rehabilitację?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy na specjalistyczne badania można łatwo sprawdzić nie wychodząc z domu, ale też nie wydzwaniając do dziesiątek poradni. Wystarczy internet.

Listę oczekujących w kolejce do lekarza lub na badania diagnostyczne znajdziemy na stronie: terminyleczenia.nfz.gov.pl. To serwis Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie na bieżąco publikowane – i co ważniejsze – aktualizowane są informacje dotyczące terminów przyjęć do specjalistów, poradni i szpitali.

NFZ publikuje najkrótsze terminy wizyt u lekarzy specjalistów

Dane można filtrować wybierając dostęp do świadczeń dla dzieci, albo dorosłych, a także wybierając konkretną lokalizację. Jeśli w mieście „pierwszego wyboru” kolejka do endokrynologa to ponad rok, warto sprawdzić, ile czeka się w sąsiednich miastach - często terminy są znacznie krótsze. 

Ta sama zasada dotyczy terminów badań diagnostycznych. Różnice w terminach w poszczególnych mogą być nawet kilkumiesięczne.

- Jest to szczególnie przydatna opcja dla osób, którym się śpieszy ale jednocześnie mają możliwość wybrać się na leczenie do innego miasta. Pamiętaj, że zawsze można wypisać się z listy oczekujących w jednej placówce i zapisać na listę oczekujących do drugiej (nie możesz jednak zarejestrować skierowania w dwóch przychodniach jednocześnie – w tej sytuacji przychodnia ma podstawy do skreślenia Cię z listy oczekujących) – czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

RPP podpowiada również, w jaki sposób można przyspieszyć wizytę u lekarza specjalisty.

Jak przyspieszyć wizytę u specjalisty?

-  Na kolejność udzielania świadczeń zdrowotnych (wizyty lekarskiej, badania lub zabiegu) i zapisu na listę oczekujących ma wpływ widniejąca na skierowaniu kategoria medyczna.  Do odpowiedniej kategorii medycznej kwalifikuje Cię lekarz kierujący – informuje rzecznik.

Kategorie medyczne określają dwie grupy oczekujących:

  • przypadki pilne
  • stabilne

Przypadek pilny to konieczność pilnego udzielania świadczeń ze względu na dynamikę procesu chorobowego. To sytuacja, w której szybko pogorsza się stan zdrowia pacjenta lub maleją szanse na powrót do zdrowia. O przypadku stabilnym mówimy gdy, jest to przypadek inny niż przypadek pilny i przypadek nagły,

Pacjentom zakwalifikowanym do kategorii przypadek pilny świadczenia udzielone są w pierwszej kolejności, przed pacjentami zakwalifikowanymi do kategorii przypadek stabilny.

- Kategorie medyczne są podstawą do realizacji świadczeń w określonym czasie. Dlatego jeśli w trakcie oczekiwania na wizytę, badanie lub określony zabieg Twój stan zdrowia znacznie się pogorszy, udaj się do lekarza prowadzącego. Po badaniu lekarz może zmienić kategorię medyczną, co będzie miało wpływ na przyśpieszenie terminu realizacji przysługującego Ci świadczenia zdrowotnego – wskazuje RPP.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU