Najczęściej występującą chorobą genetyczną jest hipercholesterolemia rodzinna

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: KL, WOK/Rynek Zdrowia   • 29 stycznia 2020 20:49

- Podstawową rolę w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym odgrywa opanowanie ich głównych czynników ryzyka - zaznacza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Zbigniew Gaciongw rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Wszyscy dobrze wiemy, że powinniśmy mniej jeść, więcej się ruszać i przestać palić papierosy - mówi prof. Zbigniew Gaciong i przyznaje, że mimo tej dość powszechnej wiedzy, m.in. w Polsce zapobieganie chorobom serca i naczyń nie jest zadaniem łatwym.

Specjalista zaznacza, że bardzo istotnym elementem efektywnej profilaktyki chorób układu krążenia jest kontrola stężenia cholesterolu. - Część populacji cierpi na genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemię rodzinną. Warto dodać, że jest to najczęściej występująca u człowieka choroba genetyczna. Cierpi na nią średnio jedna na 250 osób - podkreśla prof. Gaciong.

- Hipercholesterolemię rodzinną można łatwo wykryć, a także zapobiegać jej konsekwencjom, m.in. poprzez stosowanie skutecznych leków obniżających stężenie cholesterolu, co bardzo pomaga, między innymi grupie pacjentów o szczególnie wysokim poziomie ryzyka chorób układu krążenia - podsumowuje prof. Zbigniew Gaciong.

Przypomnijmy, że hipercholesterolemia dotyczy aż ok. 50-60 proc. Polaków. Sama hipercholesterolemia rodzinna dotyka w naszym kraju ok. 140-150 tys. osób.

Czytaj także: Rusza rekrutacja pacjentów do programu KORDIAN

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum