• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nagrody dla pacjentów i premie dla przychodni POZ. Wchodzą nowe zasady "Profilaktyki 40 plus"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 czerwca 2022 19:26

Ministerstwo Zdrowia przedłuża i zmienia zasady programu "Profilaktyka 40 plus" od lipca 2022 roku. Resort wprowadza m.in. premie dla przychodni POZ, a także losowanie nagród dla pacjentów, którzy przebadają się ramach wspomnianego programu.

Nagrody dla pacjentów i premie dla przychodni POZ. Wchodzą nowe zasady "Profilaktyki 40 plus"
Resort zdrowia przedłuża program "Profilaktyka 40 plus" i zmienia jego zasady. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków "Profilaktyka 40 plus" zostaje przedłużony
  • Nowa odsłona programu przewiduje m.in. premie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów
  • Resort planuje również rozlosować nagrody wśród osób, które się przebadają w ramach wspomnianego programu
  • Chcąc wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie

Program "Profilaktyka 40+" przedłużony. Od lipca nowe zasady

Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków "Profilaktyka 40 plus" zostaje przedłużony. Nowa odsłona programu, która wejdzie w życie w lipcu, przewiduje premie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. Ponadto po wakacjach Ministerstwo Zdrowia planuje rozlosować nagrody wśród osób, które się przebadają.

Program "Profilaktyka 40 Plus" ruszył 1 lipca 2021 roku. Resort, wprowadzając go, uzasadniał, że jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa. Te zaniedbania - jak oceniało MZ - uwidoczniły się ze szczególną mocą w czasie ponad dwóch lat epidemii w Polsce. Analizy pokazały, że przebieg epidemii, ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń czy liczba zgonów zależały m.in. od wcześniejszego stanu zdrowia pacjentów.

Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po wypełnieniu ankiety system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania.

Dotychczas ankiety wypełniło 1,1 mln osób. Prawie 600 tys. z nich wykonało już badania. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przedłużyć o pół roku program, który przewidziany był do końca czerwca.

- Cieszę się z tych 600 tys. osób, które dzięki naszemu programowi mogły poznać stan swojego zdrowia, ale to nadal jest zbyt mało. Minimum tego, czego oczekujemy po "Profilaktyce 40 plus", to 2 mln badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia, życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały jak COVID-19 - podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premie dla przychodni POZ i nagrody dla pacjentów

W związku z tym, że na 100 tys. osób, które wzięły udział w ankiecie podsumowującej i oceniającej program "Profilaktyka 40 Plus", ponad 26 proc. wskazała na potrzebę szerszej informacji oraz zachęty do udziału w programie ze strony lekarzy, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o większym zaangażowaniu podstawowej opieki zdrowotnej.

Od 1 lipca przychodnie, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują pacjenta na badania, otrzymają specjalną premię finansową.

- Wypracowujemy obecnie finalną formułę tej premii tak, by z jednej strony dać gratyfikację za to, że personel POZ pomoże - szczególnie osobom starszym - wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania "Profilaktyki 40 plus" - wyjaśnia prezes NFZ Filip Nowak.

Zachętą do wypełnienia ankiety i odbycia badań dla pacjentów będzie swego rodzaju loteria, która ma ruszyć zaraz po wakacjach. Wśród osób, które wezmą udział w programie, Ministerstwo Zdrowia rozlosuje nagrody, którymi będą karty sportowe z dostępem do obiektów sportowych w całym kraju. Wkrótce zostanie ogłoszone postępowanie na operatora programu nagród.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum