KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nadciśnienie tętnicze. Wybrano konsultanta krajowego w dziedzinie hipertensjologii

OPRAC. KM • Źródło: NARODOWY INSTYTUT KARDIOLOGII STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY

Nadciśnienie tętnicze. Wybrano konsultanta krajowego w dziedzinie hipertensjologii
Wręczenie aktu powołania prof. Andrzejowi Januszewiczowi. Fot. Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy

Prof. Andrzej Januszewicz na kolejną kadencję został wybrany konsultantem krajowym w dziedzinie hipertensjologii. To wybitny specjalista i autor oraz współautor ponad 400 publikacji naukowych.

Dodano: 10 listopada 2022, 09:49 Aktualizacja: 10 listopada 2022, 10:39
  • Prof. Andrzej Januszewicz po raz kolejny został konsultantem krajowym w dziedzinie hipertensjologii
  • Akt powołania otrzymał od wiceministra zdrowia Piotra Brombera
  • Profesor już 22 lata jest kierownikiem Kliniki Nadciśnienia Tętniczego w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie

Prof. Andrzej Januszewicz konsultantem krajowym w dziedzinie hipertensjologii

Jak poinformował Narodowy Instytut Kardiologii Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy, prof. Andrzej Januszewicz będzie pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie hipertensjologii po raz kolejny.

Placówka podkreśla, że prof. Januszewicz to specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii. W 1981 r. uzyskał prawo wykonywania zawodu, a w 1986 r. - stopień doktora nauk medycznych. Habilitował się w 1993 r. na podstawie pracy zatytułowanej „Wpływ endoteliny na czynność układu krążenia w doświadczalnym nadciśnieniu tętniczym”. W 1998 roku uzyskał tytuł profesora.

Od roku 2000 prof. Januszewicz pełni funkcję kierownika Kliniki Nadciśnienia Tętniczego w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie (NIKard), a ponadto jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej NIKard i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Od 2019 r. jest sekretarzem European Society of Hypertension. Był też prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Ponad 400 publikacji i liczne nagrody

Publikacje krajowe i zagraniczne autorstwa prof. Andrzeja Januszewicza oraz napisane z jego udziałem – łącznie ponad 400 – pojawiły się w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in. Nature, Nature Genetics, New England Journal of Medicine, Lancet, Lancet-Oncology, Hypertension, Kidney International, Journal of Hypertension, Journal of Clinical Endocrinology, Current Opinion in Cardiology, American Journal of Human Genetics, JAMA.

Profesor jest ponadto współorganizatorem wielu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych. Otrzymał wiele nagród za swoją działalność naukową, w tym:

  • indywidualną nagrodę Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nadciśnienia tętniczego;
  • nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Tadeusza Borowicza;
  • nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy.
  • W 2021 r. został odznaczony medalem Gloria Medicinae oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU