KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NIKard otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

OPRAC. LJ • Źródło: NARODOWY INSTYTUT KARDIOLOGII

NIKard otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca
NIKard otwiera Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca Fot. NIKard

Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca. Trafią tu osoby z ciężką postacią niewydolności serca, wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej.

Dodano: 03 października 2022, 06:45 Aktualizacja: 03 października 2022, 15:57
  • Narodowy Instytut Kardiologii z nowym Oddziałem Mechanicznego Wspomagania  i Transplantacji Serca
  • Oddział składa się z dziewięciu wysokospecjalistycznych stanowisk, na których możliwe jest prowadzenie terapii z wykorzystaniem respiratorów, leczenia nerkozastępczego oraz odpowiednio dobranej terapii dożylnej
  • Rocznie opieką na tym oddziale może zostać objętych opieką 200 pacjentów

Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

Uruchomienie nowego oddziału w NIKard stanowi ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca składa się z dziewięciu wysokospecjalistycznych stanowisk, na których możliwe jest prowadzenie terapii z wykorzystaniem respiratorów, leczenia nerkozastępczego oraz odpowiednio dobranej terapii dożylnej.

Pacjenci będą pod stałym specjalistycznym nadzorem, z wykorzystaniem zarówno stacjonarnych systemów do monitorowania (kardiomonitorów) jak i przenośnych nadajników telemetrycznych.

- Leczenie na tym oddziale dotyczy szczególnej grupy pacjentów będących w zaawansowanym stadium choroby, gdzie rutynowe postępowanie, związane choćby z tradycyjną farmakoterapią, jest niewystarczające. To pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, dla których transplantacja serca bądź wszczepienie układu wspomagającego jego pracę często pozostaje ostatnią deską ratunku - mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Przeszczepienie serca w dalszym ciągu jest główną metodą leczenia ciężkiej niewydolności tego narządu. Nowe systemy mechanicznego wspomagania lewokomorowego, a więc tzw. LVAD zwiększyły możliwości leczenia ciężko chorych pacjentów. Dzięki tej nowoczesnej metodzie pacjenci zyskują szansę na powrót do aktywnego życia poza szpitalem.

LVAD - system długotrwałego wspomagania lewokomorowego

Czym jest LVAD? To system długotrwałego wspomagania lewokomorowego stosowany u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, który pozwala choremu doczekać do terminu operacji. Może być również stosowany jako terapia docelowa u pacjentów z przeciwwskazaniami do transplantacji.

- Pompa wszczepiana jest do lewej komory serca, co umożliwia  wspomaganie pracy narządu przez okres od kilku tygodni do nawet kilku lat – wyjaśnia prof. Przemysław Leszek, kierownik Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca.

Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca stanowi część nowopowstałego skrzydła Instytutu – wartość tej inwestycji wynosi ponad 66 mln zł  (66 321 186,45 zł). Sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz środków własnych Instytutu. W skład nowej części budynku – oprócz Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca – wchodzi centralna sterylizatornia wraz ze stacją dekontaminacji medycznej, apteka szpitalna, a także serwująca zdrowe posiłki pacjentom szpitala restauracja. Jednak prawdziwym sercem tej inwestycji jest nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

Obiekt ten wyposażony jest m.in. w system nawigacji robotycznej Stereotaxis Genesis. Narodowy Instytut Kardiologii jest jednym z pierwszych szpitali na świecie oraz  pierwszym ośrodkiem w Polsce, który może zaoferować pacjentom korzyści, jakie płyną z zastosowania technologii robotycznej podczas zabiegu ablacji podłoża arytmii serca.

- Szacuje się, że ponad 2 miliony mieszkańców Polski cierpi z powodu zaburzeń rytmu serca. Nieleczona arytmia może znacząco wpłynąć na ryzyko wystąpienia udaru, niewydolności serca oraz nagłego zatrzymania krążenia. Cieszymy się, że możemy współpracować z Narodowym Instytutem Kardiologii, wdrażając pionierskie metody leczenia polskich pacjentów. Z przyjemnością będziemy wspierać dalsze starania Instytutu w zakresie poprawy opieki nad pacjentami oraz rozwoju technologii podczas codziennej pracy klinicznej - mówi David Fischel prezes amerykańskiej firmy Stereotaxis, który przybył do Polski na uroczystość otwarcia Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca NIKard.

Już ponad 650 transplantacji serca w NIKard

Narodowy Instytut Kardiologii jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego poprzez zastosowanie wszczepialnych urządzeń długoterminowego wspomagania krążenia oraz transplantację serca.

Operacje przeszczepienia serca wykonywane są u pacjentów kwalifikowanych zarówno w trybie planowym, jak i pilnym, w tym chorych, u  których z powodu schyłkowej niewydolności serca konieczne było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia. 

Od 2001 r., tj. od wprowadzenia w Instytucie programu transplantacji serca przeprowadzono ich ponad 650. W samym 2022 roku wykonanych zostało 26 operacji przeszczepienia serca.

NIKard jest jednym z głównych polskich ośrodków, które w codziennej praktyce zajmują się zagadnieniem mechanicznego wspomagania krążenia. Dysponuje bardzo doświadczonym zespołem oraz szerokim zakresem urządzeń do krótko-, średnio- i długoterminowego wspomagania serca. Od 2013 r. w Instytucie wszczepionych zostało ponad 130 systemów LVAD. Obecnie pod opieką ambulatoryjną Instytutu pozostaje ponad 50 pacjentów z wszczepionym wspomaganiem lewokomorowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU