KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NEJM: niższe stężenie cholesterolu LDL zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

NEJM: niższe stężenie cholesterolu LDL zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych

W czerwcowym wydaniu The New England Journal of Medicine (NEJM) opublikowano wyniki badania klinicznego IMPROVE-IT z udziałem 18 144 pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrego zespołu wieńcowego.

Dodano: 30 czerwca 2015, 15:03 Aktualizacja: 30 czerwca 2015, 15:03

W badaniu porównywano leczenie skojarzone ezetymibem i simwastatyną z leczeniem samą simwastatyną u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym.

U pacjentów otrzymujących terapię skojarzoną wykazano mniej zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał serca, udar mózgu, hospitalizacja z powodu niestabilnej dusznicy bolesnej i rewaskularyzacji naczyń wieńcowych) w porównaniu z pacjentami przyjmującymi samą simwastatynę.

- IMPROVE-IT zaprojektowano w celu uzyskania odpowiedzi na niezwykle ważne pytanie o związek pomiędzy ryzykiem sercowo-naczyniowym a obniżeniem poziomu cholesterolu LDL przy pomocy ezetymibu skojarzonego ze statyną. Jesteśmy zadowoleni z wyników opublikowanych w NEJM - mówi doktor Eugene Braunwald, jeden z autorów badania z Brigham and Women's Hospital.

- Dziękujemy badaczom i pacjentom uczestniczącym w badaniu za cierpliwość i ukończenie tego skomplikowanego badania, które trwało w sumie 9 lat. Analiza wyników otrzymanych od ponad 18 tysięcy pacjentów uczestniczących w badaniu IMPROVE-IT jest istotnym dodatkowym argumentem wskazującym na znaczenie obniżania cholesterolu LD - zaznacza badacz.

W badaniu IMPROVE-IT osiągnięto zarówno pierwszorzędowe, jak i drugorzędowe punkty końcowe. W ciągu siedmiu lat obserwacji u 32,7 proc. pacjentów przyjmujących terapię skojarzoną (ezetymib plus simwastatyna) wystąpiło zdarzenie sercowo-naczyniowe. W porównaniu z grupą pacjentów przyjmujących jedynie simwastatynę tych zdarzeń było o 2 proc. mniej.

Poziom cholesterolu wynosił średnio 53 mg/dl w ramieniu z użyciem terapii skojarzonej oraz 70 mg/dl w ramieniu z monoterapią statyną.

W obu ramionach badania nie było znaczących różnic występowania zdarzeń niepożądanych. Odnotowane przypadki miopatii, rabdomiolizy czy podwyższonych enzymów wątrobowych są zgodne z charakterystyką ezetymibu i simwastatyny.

Podstawą obniżania cholesterolu LDL we krwi jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Jednak w sytuacji, kiedy te środki są niewystarczające do osiągnięcia prawidłowego poziomu cholesterolu LDL, należy sięgnąć po dostępne leki. Działają one poprzez blokowanie syntezy cholesterolu w wątrobie (statyny) lub hamują wchłanianie cholesterolu z pożywienia, co powoduje spadek jego stężenia we krwi (ezetymib).

Artykuł w NEJM: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1410489

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU