Może doprowadzić do migotania przedsionków, udaru i zawału. Mało kto wie, że choruje

Wysokość ciśnienia tętniczego ma wpływ na ryzyko wystąpienia m.in. migotania przedsionków, zawału serca, udaru mózgu, nagłego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, czy demencji. Na nadciśnienie tętnicze choruje około 10,8 mln osób w Polsce, z czego 3,1 mln o tym nie wie.
Lek na cukrzycę wróci do aptek
Będą ważne zmiany w receptach na niektóre leki
Udar, zawał i migotanie przedsionków. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko
O zagrożeniach związanych z nadciśnieniem tętniczym, ale i metodach jego rozpoznawania i leczenia przypomniano w najnowszych wytycznych dotyczących leczenia nadciśnienia tętniczego w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), które opracowali konsultanci krajowi w dziedzinach medycyny rodzinnej, hipertensjologii i kardiologii.
Autorzy alarmują, że na nadciśnienie tętnicze choruje około 10,8 mln osób w Polsce, z czego 3,1 mln nie wie, że ma nadciśnienie, natomiast tylko 2,6 mln jest skutecznie leczonych.
Dodają, że wysokość ciśnienia tętniczego wykazuje ciągły liniowy związek z ryzykiem:
- zawału serca,
- udaru niedokrwiennego i krwotocznego mózgu,
- nagłego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych,
- niewydolności serca,
- choroby tętnic obwodowych,
- przewlekłej choroby nerek,
- migotania przedsionków
- demencji.
- Związek ciśnienia tętniczego z ryzykiem zdarzeń sercowo naczyniowych jest niezależny od wieku, płci oraz grupy etnicznej. Wysokość skurczowego ciśnienia tętniczego stanowi element oceny ryzyka sercowo naczyniowego wg karty ryzyka SCORE2 i karty ryzyka SCORE2-OP dla osób po 70 r.ż. - czytamy.
Co mówi o zdrowiu dolne ciśnienie krwi?
Ryzyko największe u osób z wysokim i prawidłowym ciśnieniem tętniczym
Konsultanci podkreślają, że w związku z niską wykrywalnością nadciśnienia tętniczego w Polsce przesiewowe pomiary ciśnienia tętniczego powinno się wykonać minimum jeden raz w roku u wszystkich osób dorosłych.
I dodają: Ryzyko rozwoju NT jest największe u osób z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym.
- Każdej osobie bez rozpoznania NT – należy zalecać, by raz w roku wykonywała pomiar ciśnienia tętniczego – kliniczny / domowy / w czasie badań okresowych w pracy
- U pacjentów, u których w pomiarze gabinetowym wartości ciśnienia tętniczego mieszczą się w przedziale wysokiego prawidłowego ciśnienia tętniczego, w celu wykluczenia tzw. „ukrytego” nadciśnienia tętniczego należy zalecić 7-dniowe pomiary domowe, jeżeli w pomiarach domowych nie zostanie potwierdzone rozpoznanie NT, a występują cechy powikłań narządowych NT lub rozpoznano u chorego chorobę sercowo-naczyniową - należy zlecić całodobową rejestrację (ABPM), jeżeli nie
zostaną spełnione kryteria rozpoznania NT również w ABPM, należy zalecić wizytę kontrolną za rok.
Tak zmniejszysz ryzyko zawału czy udaru o ponad 80 proc.
Prawidłowe ciśnienie. Jakie normy?
W wytycznych wskazano także, jak rozpoznawać nadciśnienie i jak interpretować wyniki pomiarów.
Dla przykładu w trakcie pomiaru w gabinecie POZ należy wykonać co najmniej 2, optymalnie 3 pomiary na tym samym ramieniu w odstępie 1 minuty. Wynik trzeba podać jako wartość średnią z 2 ostatnich pomiarów.
Natomiast w trakcie pomiarów domowych zaleca się używanie aparatu automatycznego z walidacją i odpowiednio dobranym mankietem.
- Konieczne jest zapisywanie wszystkich uzyskanych wyników. Ustalanie rozpoznania nadciśnienia tętniczego, kontrola skuteczności leczenia po jego modyfikacji i przed każdą wizytą: należy wykonywać pomiary przez 7 dni – schemat 2 x 2 [2 pomiary rano i 2 wieczorem] (przed posiłkiem i przed przyjęciem leków) codziennie, jeden pomiar po drugim na tym samym ramieniu. Poza okresami 7-dniowymi należy indywidualnie ustalić częstość
wykonywania pomiarów. Najczęściej – kilka razy w tygodniu/miesiącu o różnych porach. Należy zawsze wykonywać dwa pomiary, jeden po drugim na tym samym ramieniu i zapisywać wynik obu pomiarów - wskazano.
Jak interpretować wyniki pomiarów gabinetowych i domowych?
- wartości graniczne dla rozpoznania NT: ≥135/85 mm Hg;
- wartości dla kontroli ciśnienia tętniczego:
<135/85 mm Hg (kontrola mniej intensywna),
<130/80 mm Hg (kontrola bardziej intensywna);
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (6)
POLECAMY W PORTALU
-
Jest nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy zostaną wydłużone do 30 kwietnia
-
Będzie nowe świadczenie z budżetu państwa. Najwyższe wyniesie 3176 zł
-
24 marca wchodzą ważne zmiany w ZUS. Obejmą zwolnienia lekarskie
-
5,3 tys. recept w trzy miesiące. RPP zawiadomi prokuraturę. W MZ zapowiadają zmiany przepisów
-
Minimalna 7300 zł zostaje. Szpital nie obniży pensji pielęgniarkom, ale zaszereguje je do niższej grupy
-
Od 27 marca nowy certyfikat ZUS dla wszystkich płatników składek