• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Morawiecki: ruszamy z pilotażem Krajowej Sieci Kardiologicznej, najpierw na Mazowszu

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 11:33

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada uruchomienie Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Jej pilotaż ruszy najpierw na Mazowszu. Program będzie wzorowany na Krajowej Sieci Onkologicznej.

Morawiecki: ruszamy z pilotażem Krajowej Sieci Kardiologicznej, najpierw na Mazowszu
Premier Mateusz Morawiecki; FOT. Twitter, Adam Guz/KPRM
  • Na początku pilotaż  Krajowej Sieci Kardiologicznej  obejmie kilka podstawowych schorzeń w medycynie sercowo-naczyniowej, m.in. zaburzenia rytmu serca i niewydolność serca
  • Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w woj. mazowieckim będzie koordynowany przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie
  • Kardiologia jest wciąż pierwszą przyczyną zgonów w Polsce, przed onkologią. Mamy bardzo wiele do nadrobienia w tym zakresie w stosunku do Europy Zachodniej - powiedział prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii

- Rozpoczynamy dziś niezwykle ważny program Krajowej Sieci Kardiologicznej, wzorowany na sieci onkologicznej, która okazała się sukcesem. Zaczynamy od Mazowsza. Na początek program obejmie: zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zastawki i nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w czwartek (11 lutego).

Powtórzyć sukces programu KOS-Zawał

Jak podkreślił premier, z od "wielu profesorów słyszał, że bardzo dobre rezultaty przyniósł program KOS-Zawał w zakresie chorób kardiologicznych". To program koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca.

- Zależy nam jednak, żeby do tej opieki kardiologicznej podejść całościowo. Dla nas to jest priorytet, żeby spiąć cały proces leczenia - od procesu kierowania, poprzez konsultacje, leczenie i monitoring. To będą trzy poziomy. W związku z powyższym będą zmienione wyceny (w kardiologii - red.) - zaznaczył szef rządu podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Kardiologii.

- Wyceny zmienią się począwszy od POZ, związane z właściwym kierowaniem pacjentów, a skończywszy na procesie leczenia, bardziej skomplikowanych przypadków i monitoringu - zaznaczył szef rządu.

Dodał, że program KOS-Zawał dał fantastyczne efekty. - To system opieki, który miał pomóc pacjentom w leczeniu pooperacyjnym, w utrzymaniu zdrowia. Ten program się powiódł. Wiemy już dzisiaj, że liczba zgonów spadła aż o 33 proc. To pokazuje jak ważne jest przeprowadzenie pacjenta od samego początku do końca, poprzez zdiagnozowanie, skierowanie do właściwego ośrodka na leczenie, terapię i monitoring po leczeniu - wyjaśnił Morawiecki.

Podkreślił, że właśnie dlatego, żeby utrzymać ten sukces, razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, w Światowym Dniu Chorych, rusza niezwykle ważny program zwany Krajową Siecią Kardiologiczną.

- Na początek będzie to pilotaż w woj. mazowieckim, który ma być przeznaczony do diagnozowania i leczenia kilku podstawowych schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej. To m.in. zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zastawki i nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne. Jestem przekonany, że to całościowe podejście do leczenia tych schorzeń z perspektywy pacjenta będzie krokiem w bardzo właściwym kierunku w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych - zaznaczył. I dodał: - Po etapie pilotażu w woj. mazowieckim sieć zostanie rozszerzona na cały kraj.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że pandemia Covid-19 znacznie przyczyniła się do deficytu zdrowia, narastania zjawiska, które polega na tym, że liczba wykonywanych zabiegów m.in. w kardiologii malała.

- Dlatego zdecydowaliśmy się z premierem Morawieckim przygotować plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma odnosić się do najważniejszych dziedzin. Dzisiaj prezentujemy drugą odsłonę w ramach tego programu, czyli Krajową Sieć Kardiologiczną - powiedział szef resortu zdrowia.

- To jest bardzo ważny krok, bo do tej pory w kardiologii było dużo działań w poszczególnych jej obszarach, a dzisiaj ta sieć ma być elementem spinającym - na początku cztery obszary chorobowe, o których mówił pan premier, ale zostanie to rozszerzone zarówno o dodatkowe jednostki chorobowe, jak i w wymiarze geograficznym - podkreślił minister Niedzielski.

Kardiologia wciąż jest pierwszą przyczyną zgonów w Polsce

Pilotaż startuje w woj. mazowieckim, a jego koordynatorem będzie Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie.

- To jest kolejny krok w dużym planie odbudowy zdrowia Polaków. Następne trzy to: zdjęcie limitów do lekarzy specjalistów, zapewnienie rozwiązania dotyczącego rehabilitacji postcovidowej oraz program profilaktyki skierowanej do osób 40 plus. Te pięć działań, które prezentujemy sukcesywnie, to jest taka ścieżka odnowy zdrowia Polaków. Mam nadzieję, że w lutym zakończymy przygotowywanie wszystkich projektów, które się z tym wiążą - poinformował Niedzielski.

Do projektu odniósł się też dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prof. Tomasz Hryniewiecki. Jak podkreślił, cieszy się, że kardiolodzy będą mogli zaoferować pacjentom takie same możliwości szybkiej diagnostyki i leczenia, jak onkolodzy.

- Kardiologia jest wciąż pierwszą przyczyną zgonów w Polsce, przed onkologią. Mamy bardzo wiele do nadrobienia w tym zakresie w stosunku do Europy Zachodniej. KSK to jest szybkie skierowanie pacjenta do ośrodków kardiologicznych, gdzie może być postawione rozpoznanie i zaproponowane adekwatne leczenie - zaznaczył dyr. Hryniewiecki.

To część Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia

Dodał, że pilotaż KSK jest elementem większego rozwiązania, nad którym trwają pracę - Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Będzie to program opieki nad pacjentem z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Będzie to więc znacznie szersze zaopiekowanie się pacjentem, nie tylko ograniczające się do chorób serca.

- Chodzi tu o naczynia obwodowe, mózgowe. Ten program nakreśli szczegóły rozwoju na dziesięć najbliższych lat, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko najnowocześniejszych technik leczenia, ale również zasad prewencji, bez której nie będziemy w stanie powstrzymać chorób układu krążenia. Ten program jest przygotowany pod przewodnictwem Narodowego Instytutu Kardiologii, który uzyskał statut państwowego ośrodka badawczego - mówił prof. Hryniewiecki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum