Mława: szpital wprowadza rehabilitację kardiologiczną

Autor: RDC, RZ/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2016 11:58

Od lipca chorzy m.in po zawałach czy po zastosowaniu stentów będą w sposób kompleksowy otoczeni opieką przez ZOZ w Mławie. Szpital uruchamia rehabilitację kardiologiczną.

Na razie na oddziale pojawią się trzy dodatkowe łóżka. Rehabilitacja jednej osoby będzie mogła trwać nawet sześć tygodni.

W tym czasie specjaliści wskażą chorym jak należy dbać po wyjściu ze szpitala o swoje zdrowia, jak się odżywiać, kontrolować ciśnienie czy dostosować aktywność fizyczną do swojego stanu zdrowia. 

Rehabilitacja po zawale serca jest szczególnie ważna dla uzyskania długiej przeżywalności m.in. chorych po poważnych zabiegach kardiologii inwazyjnej.

Konieczna jest właściwie prowadzona rehabilitacja kardiologicznej, prewencja wtórna, edukacja pacjentów obejmująca m.in. tryb życia po zawale oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących farmakoterapii.

Rehabilitacja kardiologiczna nie może jednak trwać kilka dni. Bardzo ważna jest rehabilitacja ambulatoryjna, z odpowiednio realizowanym programem, również edukacyjnym.

Jak pisaliśmy, specjaliści podkreślają, że właściwa rehabilitacja kardiologiczna, obejmująca ćwiczenia fizyczne, o 13 proc. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Lekarze postulują upowszechnienie jej w systemie ambulatoryjnym.

Śmiertelność wewnątrzszpitalna w przebiegu zawału serca w Polsce jest jedną z najniższych w krajach OECD. W ciągu roku od zawału umiera jednak 15 proc. chorych. Wśród przyczyn lekarze wskazują naturalny przebieg choroby, schorzenia współistniejące, nieodpowiedni styl życia, przerywanie lub nieregularne stosowanie farmakoterapii. Jest to spowodowane w dużej mierze brakiem dostępu do programów rehabilitacji kardiologicznej.

Więcej: www.rdc.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum