Minister zdrowia: rusza pilotaż sieci kardiologicznej

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia10 maja 2021 18:17

Powołujemy Krajową Radę do spraw Kardiologii – poinformował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: rusza pilotaż sieci kardiologicznej
Prof. Tomasz Hryniewiecki został przewodniczącym Krajowej Rady do spraw Kardiologii. Fot. strona Instytutu Kardiologii w Aninie.
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na Mazowszu rusza właśnie pilotaż sieci kardiologicznej
  • MZ powołało jednocześnie Krajową Radę do spraw Kardiologii, jej przewodniczącym został prof. Tomasz Hryniewiecki
  • Na realizację zaplanowanego na 25 miesięcy pilotażu NFZ przeznaczy 35,6 mln zł

"Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej jednocześnie powołując Krajową Radę ds Kardiologii. Radę współtworzą autorytety naukowe oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich" - napisał w poniedziałek po południu (10 maja) w mediach społecznościowych szef resortu zdrowia.

Ministerstwo w poniedziałek podało, że na Mazowszu rusza właśnie pilotaż sieci kardiologicznej, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki a na leczeniu skończywszy.

Pilotaż ma trwać 25 miesięcy, a sama jego realizacja 18 miesięcy. Skierowany jest do 17 tys. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowym i komorowym zaburzeniem rytmu i przewodzenia, zastawkowymi wadami.

Zdalne posiedzenie Krajowej Rady do spraw Kardiologii

Równocześnie została powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii, która odbyła pierwsze zdalne posiedzenie. Przewodniczącym Rady jest prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a jego zastępcą wiceminister zdrowia - Waldemar Kraska.

Jak podkreślił resort zdrowia, jednym z najważniejszych zadań Rady jest przedstawianie propozycji zmian w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej.

35,6 mln zł na pilotaż

Prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, który został przewodniczącym Krajowej Rady do spraw Kardiologii, przypomniał w Rynku Zdrowia, że diagnostyka i leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dotyczyć będzie czterech grup rozpoznań:

  • Niewydolności serca
  • Nadciśnienia tętniczego
  • Zaburzeń rytmu serca
  • Wad zastawkowych

Na realizację zaplanowanego na 25 miesięcy pilotażu NFZ przeznaczy 35,6 mln zł z funduszu zapasowego. Na razie pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej mieszkańców woj. mazowieckiego. - Z czasem pilotaż będziemy chcieli rozszerzać o kolejne regiony kraju oraz grupy rozpoznań. Będzie to w pierwszej kolejności dotyczyło zatorowości płucnej - zapowiedział Waldemar Kraska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum