×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Migotanie przedsionków. Nie da się go całkowicie wyleczyć. Jakie leki stosować?

OPRAC. KK • Źródło: POLSKIE TOWARZYSTWO KARDIOLOGICZNE

Migotanie przedsionków. Nie da się go całkowicie wyleczyć. Jakie leki stosować?
Po 75. roku życia nawet 10 proc. osób doświadcza migotania przedsionków. Fot. Shutterstock

Z problemem migotania przedsionków może zmagać się nawet 700 tys. Polaków. Choroba ma charakter przewlekły w większości przypadków - na szczęście są leki. Te, choć nie eliminują problemu, redukują częstość jego występowania - piszą eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na portalu ArytmiaGroziUdarem.pl.

Dodano: 21 kwietnia 2023, 18:30 Aktualizacja: 21 kwietnia 2023, 18:38
 • Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca
 • Objawia się szybką i chaotyczną pracą przedsionków
 • Migotanie prowadzi do zakłóceń przepływu krwi przez serce i sposobu jej pompowania
 • Wskutek zakłóceń dochodzi do zalegania krwi w przedsionkach i powstawania skrzeplin, zwłaszcza w tzw. uszku lewego przedsionka

Nie występuje raz i męczy 700 tys. Polaków. To migotanie przedsionków

Problem migotania przedsionków dotyczy ok. 600-700 tys. Polaków, częściej mężczyzn, przy czym im człowiek jest starszy, tym wyższe prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Częstość występowania migotania przedsionków wynosi 0,5 proc. u osób między 40. a 50. rokiem życia, natomiast po 75. odsetek ten zwiększa się do ponad 10 procent. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego spekulują, że "najpewniej ta częstość jest nawet większa".

Migotanie przedsionków nie jest ponadto jednorazowym incydentem - postępuje u większości chorych. Na początku chory ma do czynienia z rzadko występującymi napadami choroby - np. raz w roku, ale z czasem częstość napadów może wzrosnąć nawet do poziomu kilku razy w tygodniu. Nawroty arytmii mogą zdarzyć się mimo udanego przerwania napadu i stosowania leczenia antyarytmicznego.

Czy migotanie przedsionków da się wyleczyć?

Jeśli mowa o leczeniu, leki antyarytmiczne wpływają na czynność elektryczną serca, która warunkuje rytm pracy serca. Taki lek, w postaci zastrzyku, kroplówki lub tabletki, może przerwać napad migotania przedsionków. Kiedy natomiast jest stosowany przewlekle, może zmniejszać ryzyko nawrotu migotania. Dostępne w Polsce leki to m.in. beta-blokery (np. metoprolol, bisoprolol i inne), propafenon, sotalol, lub amiodaron. Eksperci zaznaczają jednak, że leki te nie eliminują migotania, ale zmniejszają częstość występowania nawrotów arytmii lub nadają im "łagodniejszy, mniej dokuczliwy, charakter".

Leczenie przewlekłego migotania przedsionków specjaliści dzielą na dwie podstawowe strategie:

 • walka o wyeliminowanie arytmii i utrzymanie normalnego rytmu serca (tzw. rytmu zatokowego). Proces ten polega na przerywaniu napadów migotania za pomocą leku antyarytmicznego lub kardiowersji elektrycznej. Aby utrzymać prawidłowy rytm, stosowany jest lek antyarytmiczny lub przeprowadzana ablacja migotania przedsionków. To leczenie stosuje się zwykle u młodszych pacjentów, bez poważnych chorób serca, z często nawracającymi napadami migotania;
 • akceptacja migotania przedsionków i zastosowanie leczenia, które wspiera prawidłową częstość rytmu komór serca. Stosowane leki chronią przed zbyt szybkim rytmem komór serca (beta-blokery, np. metoprolol, bisoprolol, lub werapamil czy digoksyna). Przy zbyt wolnym rytmie serca wymagane jest wszczepienie stymulatora serca. Leczenie kierowane jest do osób starszych, z migotaniem utrwalonym, bez poważnym objawów arytmii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU