Prosta czynność pomoże wykryć migotanie przedsionków. Kardiolodzy podpowiadają

Migotanie przedsionków nawet pięciokrotnie zwiększa ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego radzą, jak rozpoznać chorobę. Kluczowe jest monitorowanie pulsu. – Badanie jest łatwe, szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu ani wizyty w przychodni- wyjaśniają specjaliści.
Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia
Jak czytamy w serwisie Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca (arytmią). Charakteryzuje się szybkim, niemiarowym biciem serca, często powodującym uczucie kołatania w klatce piersiowej.
- Dotyczy około 1–2 proc. populacji ogólnej, częściej mężczyzn, a u osób po 80. roku życia – nawet ponad 10 proc. - wskazano.
Zazwyczaj migotanie przedsionków występuje u osób, u których doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, cukrzyca, wady zastawkowe czy otyłość. Wszystkie te choroby z biegiem lat uszkadzają komórki odpowiedzialne za generowanie i przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu, co sprzyja powstawaniu zaburzeń rytmu.
- Napad migotania przedsionków może być spowodowany zaburzeniami elektrolitowymi (obniżeniem stężenia potasu i/lub magnezu we krwi), epizodem niedokrwienia mięśnia sercowego (np. zaostrzeniem choroby wieńcowej), a także zaburzeniami niezwiązanymi bezpośrednio z układem sercowo-naczyniowym, na przykład nadczynnością tarczycy - wskazują eksperci PTK.
Migotanie przedsionków może być:
- napadowe, kiedy pojawia się nagle i trwa krócej niż 7 dni (często krócej niż 48 h) i ustępuje samoistnie lub po leczeniu kardiowersją,
- przetrwałe, kiedy trwa ponad 7 dni i ustępuje po leczeniu kardiowersją,
- utrwalone, kiedy mimo zastosowanego leczenia nawraca, występuje stale, jest dobrze tolerowane przez pacjenta i zaakceptowane przez lekarza prowadzącego, a pacjent przyjmuje na stałe leki zapobiegające powikłaniom migotania przedsionków.
Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Kluczowy jest pomiar pulsu
– Migotanie przedsionków może występować powyżej 70-tego i 80-tego roku życia odpowiednio aż u 5 do 10 procent pacjentów. Odpowiednie postępowanie jest w przypadku tej arytmii niezwykle ważne, ponieważ nieleczone migotanie przedsionków może skutkować groźnymi powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, a co za tym idzie – spowodować wystąpienie udaru mózgu i grozić inwalidztwem bądź śmiercią. Ryzyko zgonu u chorych po udarze spowodowanym migotaniem przedsionków wynosi 20-25 proc. w ciągu pierwszych 30 dni. Około 40 proc. chorych, którzy przeżyją udar, ma znaczne deficyty neurologiczne, co sprawia, że udar spowodowany migotaniem przedsionków, jest uważany za najgorzej rokujący – powiedział, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie PTK, prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Członek Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak wskazuje ekspert, jedną z metod pozwalających na wykrycie migotania przedsionków jest mierzenie tętna.
– Badanie tętna jest łatwe, szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu ani wizyty w przychodni. Można je przeprowadzić samemu, ale może też je wykonać inna osoba – wyjaśnił.
– Przystępując do pomiaru tętna, najlepiej ułożyć trzy palce: drugi, trzeci i czwarty w niewielkim dołku na końcu przedramienia – powyżej kciuka, gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka. Pod palcami wyczuwa się falę tętna – puls. Należy policzyć, ile uderzeń wyczujemy w ciągu 30 sekund. Wartość tę mnożymy przez dwa i uzyskujemy częstość tętna na minutę. Samo stwierdzenie nieprawidłowości w pomiarze tętna nie jest równoznaczne z rozpoznaniem migotania przedsionków, ale powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, który zleci wykonanie innych badań takich jak EKG i Holter EKG, na podstawie których możliwe będzie rozpoznanie migotania przedsionków – objaśnił prof. Kalarus.
Prawidłowy puls (tętno):
- niemowlęta – 130/min,
- dzieci – 100/min,
- młodzież – 85/min,
- dorośli – 70/min,
- osoby starsze – 60/min.
Arytmia i migotanie przedsionków. Te objawy wymagają pogłębionej diagnostyki
Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy pomiary tętna odbiegają od normy. W takim przypadku lekarz zleci badania i pogłębi diagnostykę.
– Jeśli badanie pulsu wykazało wynik odbiegający od normy, warto za jakiś czas powtórzyć. Badanie powinno być wykonywane w stanie spoczynku – nie bezpośrednio po wysiłku czy w stanie wzburzenia. Jeśli wynik kolejnego pomiaru będzie podobny, czyli odbiegający od normy, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania pod kątem migotania przedsionków, takie jak: EKG, czy Holter EKG – wyjaśnił prof. Kalarus.
- Pogłębiona diagnostyka da pewność, że wszystko jest w porządku albo pozwoli szybko ustalić odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że udarom spowodowanym przez migotanie przedsionków można skutecznie zapobiegać, stosując odpowiednią farmakoterapię, tzw. leczenie przeciwkrzepliwe, które zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o 80 proc. Jest to tym bardziej istotne, im starszy jest człowiek, dlatego szczególną opieką i troską powinniśmy otoczyć swoich rodziców i dziadków – możemy skutecznie ochronić ich przed udarem, więc warto regularnie mierzyć swoim bliskim puls! – podsumował ekspert PTK.
Przypomnijmy, że styczeń 2023 został zainaugurowany przez Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa kardiologicznego jako "Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca". Jest to kampania świadomościowa i edukacyjna skierowana dla pacjentów kardiologicznych oraz dla ogółu społeczeństwa.
W ramach kampanii eksperci PTK przygotowali szereg szczegółowych materiałów edukacyjnych. Wśród nich można wymienić m.in. "Alfabet arytmii", który w formie słowniczka wyjaśnia najważniejsze zagadnienia dotyczące zaburzeń rytmu serca.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (7)
POLECAMY W PORTALU
-
Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile
-
Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich
-
Koniec recept i zwolnień lekarskich przez internet. Zmiany przepisów jeszcze w tym roku
-
Dziś wchodzi ważna zmiana w ZUS dla wszystkich płatników składek
-
Przełomowy lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. Zawiera semaglutyd i zwiększa uczucie sytości
-
W przychodni nie odbierają telefonu, albo nie chcą zarejestrować. RPP: trzeba to zgłosić