• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Masz problemy ze snem? Potraja się ryzyko chorób serca

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP13 lutego 2022 14:50

Naukowcy z University of South Florida zbadali, jak poszczególne aspekty składające się na problemy ze snem mogą być szkodliwe dla zdrowia serca. - Jeśli połączy się je wszystkie, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta nawet o 141 proc. - informują.

Masz problemy ze snem? Potraja się ryzyko chorób serca
Problemy ze snem mogą znacznie przełożyć się na choroby serca Fot. AdobeStock
  • Naukowcy zbadali korelację problemów ze snem z rozwojem chorób układu krążenia 
  • W badaniach skupiono się na regularności, czasie trwania snu, porze zasypiania, satysfakcji ze snu czy czujność w czasie czuwania i wydajność snu
  • Każdy dodatkowy czynnik przekładający się na problemy ze snem wiązał się z 54-proc. wzrostem ryzyka chorób serca

Kłopoty ze snem. Powiązanie różnych czynników potraja ryzyko chorób serca

Poszczególne aspekty składające się na tzw. problemy ze snem mogą być szkodliwe dla zdrowia serca. Ale jeśli połączy się je wszystkie, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta nawet o 141 procent - udowodnili naukowcy z University of South Florida, o czym informują na łamach pisma „Scientific Reports”.

Przeprowadzili oni duże badanie przeglądowe, w którym analizowali dane dotyczące snu 6 820 dorosłych mieszkańców USA w średnim wieku 53 lat. Uczestnicy samodzielnie raportowali cechy swojego snu i historię chorób serca. Część z nich dodatkowo nosiła na nadgarstku urządzenie badawcze (aktygraf), które rejestrowało aktywność ich snu.

Badacze skupili się na wielu aspektach zdrowia snu, takich jak: regularność, czasu trwania snu, pora zasypiania, satysfakcja ze snu, czujność w czasie czuwania i wydajność snu. Wszystkie te czynniki powiązali następnie ze zdiagnozowanymi przez lekarza chorobami serca części uczestników.

Każdy dodatkowy czynnik wiązał się z 54-proc. wzrostem ryzyka chorób serca

Okazało się, że każdy dodatkowy czynnik składający się na problemy ze snem wiązał się z 54-proc. wzrostem ryzyka chorób serca. Osoby, które skarżyły się na większość wymienionych elementów snu (co dodatkowo potwierdziły odczyty z aktygrafu) miały aż o 141 proc wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

- Nasze odkrycia pokazują, jak ważna jest ocena tzw. współistniejących problemów zdrowotnych ze snem u danej osoby w celu wychwycenia ryzyka chorób serca - podkreśla główna autorka omawianej publikacji Soomi Lee.

- Jest to jednocześnie jedno z pierwszych badań dowodzących, że nawet zdrowi i dobrze funkcjonujący dorośli w średnim wieku mogą z dużym prawdopodobieństwem zapaść na choroby serca, jeśli ich sen nie jest prawidłowy - dodaje.

Płeć nie miała wpływu na korelację między zaburzeniami snu a ryzykiem chorób krążenia

- Co ważne, szacowane ryzyko wyszło nam wyższe u osób, które i same raportowały problemy ze snem, i wykazał je aktygraf, sugeruje, że dokładny i kompleksowy pomiar zdrowia snu jest ważny dla zwiększenia prawidłowego przewidywania chorób serca tłumaczy - dodaje badaczka.

Dodatkowe pytania do uczestników, prześledzenie historii chorób serca w ich rodzinach oraz analiza czynników socjodemograficznych, takich jak pochodzenie etniczne, płeć, palenie papierosów, epizody depresyjne i aktywność fizyczna, wykazały, że płeć nie miała zasadniczego wpływu na ogólną korelację między zaburzeniami snu a ryzykiem chorób krążenia oraz, że osoby czarnoskóre mają więcej problemów ze snem.

Ponieważ zdrowie snu można modyfikować, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą przyczynić się do stworzenia strategii profilaktycznych, które będą obniżać ryzyka chorób serca - głównej przyczyny zgonów w USA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum