Małopolska: system telemedycyny ratunkowej usprawni leczenie chorych z zawałem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2013 19:42

We wszystkich jednostkach systemu ratowniczego Małopolski, w tym w 112 karetkach, działa system telemedycyny ratunkowej Lifenet. Dzięki niemu szybciej można postawić właściwą diagnozę chorym na serce i udzielić pomocy, szczególnie w przypadkach ostrych zespołów wieńcowych.

Małopolska: system telemedycyny ratunkowej usprawni leczenie chorych z zawałem

System, wdrożony już we wrześniu, zaprezentowano w czwartek (17 października) w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Jak podkreślono podczas konferencji, w ten sposób w Małopolsce udało się zrealizować unikalny projekt włączenia jednostek systemu ratownictwa całego województwa do ogólnopolskiej sieci telemedycyny ratunkowej Lifenet.

Dzięki defibrylatorowi system wysyła już z karetki wynik badania EKG do szpitala, gdzie lekarze mogą na bieżąco zdiagnozować przypadek, monitorować stan pacjenta podczas transportu i zalecić odpowiednie działania, zarówno w karetce, jak i po natychmiastowym przetransportowaniu na oddział.

- Cała idea teletransmisji EKG polega na dotarciu pacjenta do ośrodka kardiologii bez dodatkowej konsultacji w stacji pośredniej, jaką jest szpitalny oddział ratunkowy - podkreślił kierownik I oddziału klinicznego kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prof. UJ Dariusz Dudek, koordynator systemu z ramienia wojewody.

Z zaprezentowanej przez niego analizy opóźnień wynikało, że przetransportowanie pacjenta karetką na SOR, a dopiero potem do ośrodka kardiologii, wydłuża czas rozpoczęcia właściwego leczenia o 60 minut.

- Teletransmisja EKG ma przeciąć tę praktykę. 60 minut to jest jeden procent bezwzględnej redukcji śmiertelności, czyli jeden pacjent na 100 może przeżyć dzięki temu systemowi, który dzisiaj prezentujemy - powiedział prof. Dudek.

System "Teletransmisja EKG - Budowa jednolitego systemu telemedycznego w ostrych zespołach wieńcowych w Małopolsce" zrealizowano w ramach projektu "Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce".

Koszt wdrożenia systemu wyniósł ok. 1,5 mln zł i dotyczył m.in. wymiany 45 defibrylatorów, doposażenia pozostałych 67 w modemy i urządzenia nadawcze, doposażenia 10 stacji odbiorczych w szpitalach. Projekt w 85 proc. został sfinansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przy 15-proc. udziale szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.

Lifenet to ogólnopolski system telemedycyny ratunkowej umożliwiający przesyłanie danych kardiologicznych z karetki do ośrodka medycznego. System funkcjonuje w Polsce prawie od dziesięciu lat, ma kluczowe znaczenie w przypadku leczenia ostrych zespołów wieńcowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum