Małopolska coraz skuteczniej walczy z chorobami układu krążenia

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2016 13:19

Na zdrowotnej mapie Polski województwo małopolskie wyróżnia się pozytywnie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia, jest mniejsza niż średnia dla kraju.

Małopolska coraz skuteczniej walczy z chorobami układu krążenia. Fot. PTWP

O ile w Polsce z tego powodu umierają średnio 92 osoby na 100 tysięcy mieszkańców, o tyle w Małopolsce takich osób jest 71.

Tylko w województwie podlaskim jest lepiej - tam śmiertelność wynosi 56 na 100 tys. osób. Podobnie jak w Małopolsce jest w sąsiednim Podkarpaciu, gdzie na choroby układu krążenia umierają średnio 74 osoby na 100 tys. Z kolei zdecydowanie najgorzej wypada pod tym względem woj. lubuskie, gdzie tego typu choroby przyczyniają się do śmierci 111 osób na 100 tysięcy.

Powyższe statystyki dotyczą osób, które nie skończyły 64 lat.

Najgorsze wyniki w kraju tłumaczone są przez statystyków m.in. demografią. Struktura wiekowa pacjentów na oddziałach w Małopolsce nie odbiega jednak znacząco od tej, którą da się zaobserwować w szpitalach w innych regionach. Podobnie jest z liczbą i dostępnością terenów zielonych, które mają wpływ na jakość i długość życia. Natomiast w niektórych miastach  regionu jest większe zanieczyszczenie powietrza.

Bartłomiej Guzik, kardiolog ze Szpitala im. Jana Pawła II oraz zastępca sekretarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Małopolsce, wyjaśnia, że na tak dobre wyniki w Małopolsce wpływa m.in. wysoki poziom leczenia kardiologicznego oraz stosunkowo wysoka świadomość społeczeństwa.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum