KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: wykonano pierwsze w regionie zabiegi ablacji arytmii serca z zastosowaniem innowacyjnej metody

OPRAC. KK • Źródło: PAP

Lublin: wykonano pierwsze w regionie zabiegi ablacji arytmii serca z zastosowaniem innowacyjnej metody
Zabiegi ablacji migotania przedsionków przeprowadzono przy użyciu nowej metody elektroporacji. Fot. Adobestock

Pierwsze na Lubelszczyźnie zabiegi ablacji migotania przedsionków przy użyciu nowej metody elektroporacji wykonali w czwartek specjaliści ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. Jak wyjaśnili, ryzyko uszkodzenia sąsiadujących nerwów czy naczyń jest wielokrotnie mniejsze niż przy klasycznych zabiegach.

Dodano: 24 listopada 2022, 17:01 Aktualizacja: 24 listopada 2022, 17:21
  • W listopadzie br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie prof. Łukasz Szumowski wraz z zespołem wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jest drugim ośrodkiem w kraju, który podjął się przeprowadzenia takich zabiegów
  • Na czwartek i piątek w lubelskim ośrodku zaplanowano ich osiem

Technologia niewykorzystująca energii termicznej

Kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii z Pracownią Elektrofizjologii i Elektroterapii SPSK nr 4 w Lublinie dr hab. n. med. Andrzej Głowniak podkreślił, że migotanie przedsionków stanowi jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Odnosząc się do metody elektroporacji zaznaczył, że jest to pierwsza na świecie technologia, która nie wykorzystuje energii termicznej.

- Nie wymrażamy ani nie wypalamy obszarów arytmogennych, tylko poprzez krótkie, nanosekundowe impulsy silnego pola elektrycznego w sposób selektywny "wyłączamy" te miejsca, które powodują u pacjenta nawroty migotania przedsionków - powiedział dr hab. n. med. Głowniak, dodając, że wtedy ryzyko uszkodzenia sąsiadujących nerwów, naczyń czy przełyku jest wielokrotnie mniejsze niż przy zabiegach klasycznych.

69-latek już po zabiegu. Czuje się bardzo dobrze

Pierwszym pacjentem, u którego w czwartek wykonano zabieg w Lublinie, był 69-letni Krzysztof. Zaburzenia rytmu serca pojawiły się u niego po przebytym udarze.

- Po wyjściu z sali operacyjnej czuję się bardzo dobrze. Nie odczuwam żadnych dolegliwości. Jedyna niedogodność jest taka, że teraz przez osiem godzin muszę leżeć, ale takie są procedury. Kiedy tylko wyjdę ze szpitala, to pójdę na rower i zrobię długi spacer - mówił tuż po zabiegu pacjent.

Ablacja najbardziej skuteczna w leczeniu migotania przedsionków

Rzeczniczka szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie uzupełniła, że w Polsce problem migotania przedsionków może dotyczyć ok. 1,25 mln osób powyżej 65 lat. Podała, że najbardziej skuteczną metodą terapii jest ablacja - zabieg polegający na wybiórczym wyłączeniu aktywności obszarów mięśnia sercowego, odpowiedzialnych za nieprawidłowe wytwarzania lub przewodzenie impulsów. Dzięki wytworzeniu w sercu niewielkich blizn następuje zatrzymanie przewodzenia nieprawidłowych sygnałów elektrycznych. Istnieją różne rodzaje ablacji, a ich główny podział to ablacje przezskórne i chirurgiczne.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie działa od 57 lat. Placówka dysponuje ponad 800 łóżkami. Rocznie w szpitalu hospitalizowanych jest 55 tys. osób. Wykonuje się blisko 20 tys. operacji. Rocznie szpital udziela ok. 120 tys. porad ambulatoryjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU