KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lublin: wszczepili najmniejszy stymulator serca

Autor: KURIER LUBELSKI/RYNEK ZDROWIA

Lublin: wszczepili najmniejszy stymulator serca
Mikroskopijny stymulator serca pozwala na uniknięcie powikłań związanych z wszczepieniem standardowego rozrusznika. Fot. archiwum

W Klinice Kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wszczepiono trójce pacjentów najmniejsze na świecie stymulatory serca.

Dodano: 21 lutego 2017, 09:41 Aktualizacja: 21 lutego 2017, 09:54

20 lutego lubelscy specjaliści z SPSK nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w regionie wszczepili pacjentom najmniejszy z dostępnych rozruszników serca. Jego innowacyjność polega na tym, że stymulator nie jest połączony z sercem za pomocą elektrody. Ten bezprzewodowy rozrusznik jest na tyle mały, że można go usytuować w sercu.

Stymulator ma ok. 3 cm długości. Zabieg nie wymaga nacięcia chirurgicznego klatki piersiowej. Micra TPS jest wszczepiana przez niewielkie nacięcie w żyle udowej bezpośrednio do prawej komory serca.

Mikroskopijny stymulator serca pozwala na uniknięcie powikłań związanych z wszczepieniem standardowego rozrusznika, jak np. infekcyjne zapalenie osierdzia. Pacjent z tym implantem może bez problemu też przechodzić badania rezonansem magnetycznym.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU