Lublin: prozdrowotny piknik z okazji Światowego Dnia Serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2013 18:58

Spotkania z ekspertami, badania lekarskie, porady dietetyczne konkursy i występy artystów wypełniły program prozdrowotnego pikniku zorganizowanego w niedzielę (29 września) w Lublinie w ramach centralnych obchodów Światowego Dnia Serca.

Lublin: prozdrowotny piknik z okazji Światowego Dnia Serca

Na Placu Zamkowym stanęła scena, na której prowadzone były rozmowy z ekspertami i występowali artyści. Wokół ustawiono namioty, w których odbywały się badania, m.in. ciśnienia, poziomu cholesterolu, cukru, EKG. Specjaliści udzielali porad medycznych i dietetycznych. Można było zbadać wiek swojego serca i wziąć udział w konkursach popularyzujących wiedzę o zdrowiu.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Zbigniew Kalarus, podkreślił w rozmowie z PAP, że polska kardiologia ostatnio rozwija się dynamicznie, a Polacy prowadzą bardziej zdrowy tryb życia, tym niemniej świadomość potrzeby profilaktyki, jest ciągle za mała.

- Będziemy dążyć do szerzenia wiedzy wśród społeczeństwa na temat schorzeń sercowo naczyniowych i prewencji. W ciągu najbliższego roku planujemy uruchomić portal edukacyjny, poświęcony tym zagadnieniom. Każdy powinien wiedzieć, że trzeba kontrolować ciśnienie, wartość cukru, cholesterolu, ponieważ brak tej kontroli może z upływem czasu doprowadzić do poważnych schorzeń - zaznaczył prof. Kalarus.

Idea Światowego Dnia Serca powstała w 2000 r. za sprawą międzynarodowej organizacji World Heart Federation w celu promowania zdrowego trybu życia. Według WHF na świecie choroby serca i udar mózgu to przyczyna śmierci 17,3 miliona osób rocznie. Prawie 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i udaru mózgu można uniknąć, przede wszystkim eliminując główne czynniki ryzyka: palenie tytoniu, niewłaściwą dietę i brak aktywności fizycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum