Lublin: prozdrowotny piknik z okazji Światowego Dnia Serca

Spotkania z ekspertami, badania lekarskie, porady dietetyczne konkursy i występy artystów wypełniły program prozdrowotnego pikniku zorganizowanego w niedzielę (29 września) w Lublinie w ramach centralnych obchodów Światowego Dnia Serca.
Na Placu Zamkowym stanęła scena, na której prowadzone były rozmowy z ekspertami i występowali artyści. Wokół ustawiono namioty, w których odbywały się badania, m.in. ciśnienia, poziomu cholesterolu, cukru, EKG. Specjaliści udzielali porad medycznych i dietetycznych. Można było zbadać wiek swojego serca i wziąć udział w konkursach popularyzujących wiedzę o zdrowiu.
Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Zbigniew Kalarus, podkreślił w rozmowie z PAP, że polska kardiologia ostatnio rozwija się dynamicznie, a Polacy prowadzą bardziej zdrowy tryb życia, tym niemniej świadomość potrzeby profilaktyki, jest ciągle za mała.
- Będziemy dążyć do szerzenia wiedzy wśród społeczeństwa na temat schorzeń sercowo naczyniowych i prewencji. W ciągu najbliższego roku planujemy uruchomić portal edukacyjny, poświęcony tym zagadnieniom. Każdy powinien wiedzieć, że trzeba kontrolować ciśnienie, wartość cukru, cholesterolu, ponieważ brak tej kontroli może z upływem czasu doprowadzić do poważnych schorzeń - zaznaczył prof. Kalarus.
Idea Światowego Dnia Serca powstała w 2000 r. za sprawą międzynarodowej organizacji World Heart Federation w celu promowania zdrowego trybu życia. Według WHF na świecie choroby serca i udar mózgu to przyczyna śmierci 17,3 miliona osób rocznie. Prawie 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i udaru mózgu można uniknąć, przede wszystkim eliminując główne czynniki ryzyka: palenie tytoniu, niewłaściwą dietę i brak aktywności fizycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa szczepionka Pfizera na COVID-19 badana w związku z większą liczbą udarów mózgu u seniorów
-
Ważna zmiana na receptach. Chodzi o zamienniki leku
-
Wchodzą zmiany w kontrolach NFZ. Od dziś nowe zasady
-
Składka zdrowotna. Trzeba oddać nawet po kilka tysięcy złotych do ZUS
-
Niewydolność serca. Specjaliści postulują zmiany: tych pacjentów nie musi leczyć kardiolog
-
Znany lek na przeziębienie i grypę wycofany ze sprzedaży w aptekach