PAP/Rynek Zdrowia | 08-01-2021 18:48

Łódź: stymulator serca najnowszej generacji połączy się przez bluetooth ze smartfonem pacjenta

W Szpitalu im. Kopernika w Łodzi przeprowadzono zabieg wszczepienia najnowszej generacji stymulatora serca z możliwością transmisji danych w technologii bluetooth - poinformowała rzeczniczka szpitala Julia Ścigała.

Pacjent będzie otrzymywał na smartfon powiadomienia o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu serca Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Zabieg wszczepienia nowego stymulatora serca - jak podkreśla Ścigała - przeprowadzono po raz pierwszy w regionie łódzkim.

- Stymulator wykorzystujący bluetooth wszczepiono 58-letniemu pacjentowi na oddziale kardiologicznym, kierowanym przez prof. Grzegorza Piotrowskiego. Zabieg przeprowadzili dr n. med. Andrzej Bissinger, dr Marcin Kasprzyk oraz dr Iga Szary, z pomocą pielęgniarek Małgorzaty Podedwornej i Moniki Redykiewicz" - przekazała rzeczniczka szpitala.

- Zastosowany model urządzenia łączy się poprzez bluetooth ze smartfonem pacjenta - podała. - Komunikacja działa przy łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej. Pacjent będzie otrzymywał na smartfon powiadomienia o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu serca - tłumaczyła.

- Alert z aplikacji będzie wysyłany również do ośrodka prowadzącego chorego. Dzięki temu pacjent będzie miał możliwość łatwego i szybkiego zdalnego kontaktu z ośrodkiem, co znacznie przyspieszy specjalistyczną pomoc - mówiła.