KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: nowoczesna operacyjna sala hybrydowa nie jest w pełni wykorzystywana

Autor: EXPRESS ILUSTROWANY/RYNEK ZDROWIA

Łódź: nowoczesna operacyjna sala hybrydowa nie jest w pełni wykorzystywana
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowoczesna, hybrydowa sala operacyjna Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego kosztowała ponad 17 mln zł. Niestety, na razie będzie wykorzystywana w niewielkim stopniu, bo placówka nie ma wystarczającego kontraktu z NFZ. Łódzki oddział Fundusz uważa, że finansowanie jest wystarczające.

Dodano: 20 maja 2019, 19:04 Aktualizacja: 20 maja 2019, 19:04

Wyposażenie sali umożliwia podczas jednego zabiegu wykonywanie skomplikowanej operacji serca przez kardiochirurgów i poszerzanie naczyń przez kardiologów interwencyjnych. W sali wykonywane będą zabiegi tylko w nagłych przypadkach (operacje zastawki serca i tętniaka aorty u dorosłych). Szpital nie ma bowiem kontraktu z NFZ na takie leczenie. Zdaniem lekarzy dzieje się to z krzywdą dla pacjentów - podaje Express Ilustrowany.

- Część pacjentów nie otrzymuje pomocy, a część wyjeżdża z woj. łódzkiego szukając jej gdzie indziej - mówił dr Grzegorz Religa, kierownik oddziału kardiochirurgicznego w „Biegańskim”. Jego zdaniem kontrakty, które mają na takie leczenie inne łódzkie placówki, nie wystarczają, aby zapewnić wszystkim potrzebującym dostęp do takich operacji.

"Łódzki NFZ na bieżąco analizuje dostępność do poszczególnych rodzajów świadczeń. Jeśli ze względu na potrzeby pacjentów - nie placówek medycznych - zachodzi potrzeba poprawy takiej dostępności, przeprowadzane są lub planowane konkursy uzupełniające. Właśnie prowadzimy kilka konkursów, aby umożliwić pacjentom leczenie nowoczesnymi lekami n.in. czerniaka i niedrobnokomórkowego raka płuca w dodatkowych ośrodkach" - informuje NFZ w maili przysłanym do redakcji Expressu Ilustrowanego.

Więcej: expressilustrowany.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU