• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację na płucach i sercu chorej na nowotwór

Autor: • Źródło: PAP22 czerwca 2022 12:21

Skomplikowaną operację u pacjentki z rozległym guzem nowotworowym płuca, naciekającym ścianę lewego przedsionka serca, przeprowadzili pomyślnie w Bielsku-Białej specjaliści Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland.

Lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację na płucach i sercu chorej na nowotwór
Skomplikowaną operację przeprowadzili lekarze z Bielska-Białej. Fot. Mat. prasowe
  • 32-letnia pacjentka po zabiegu przeprowadzonym na początku czerwca czuje się dobrze
  • Od 10 dni przechodzi proces rekonwalescencji w Uzdrowisku Ustroń
  • "Zabieg, mimo że rozległy i złożony z dwóch procedur - torako- i kardiochirurgicznej - pacjentka przeszła bardzo dobrze" - poinformował w środę ordynator kardiochirurgii w bielskim PAKS dr Witold Gerber.

Współpraca torakochirurgów z kardiochirurgami

Zabieg przeprowadziły zespoły: kardiochirurgów pod kierunkiem dr. Witolda Gerbera oraz zespół torakochirurga prof. Marcina Zielińskiego ze Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W leczeniu chirurgicznym tak rozległych nowotworów klatki piersiowej wymagana jest współpraca torakochirurgów z kardiochirurgami oraz niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie krążenia pozaustrojowego.

Prof. Marcin Zieliński od lat leczy pacjentów z nowotworami płuca.

- W niektórych przypadkach bez pomocy kardiochirurgów nie ma szans doszczętnie usunąć naciekającego guza. Tak było właśnie w przypadku tej pacjentki, u której konieczne było wycięcie części płuca oraz części lewego przedsionka serca, co wymagało zastosowania krążenia pozaustrojowego - wskazał ekspert.

Od wielu lat tego typu skomplikowane zabiegi wspólnie z profesorem Zielińskim wykonywał koordynator ds. kardiochirurgii w American Heart of Poland prof. Andrzej Bochenek.

Od czerwca współpraca jest kontynuowana w Bielskim oddziale PAKS. Prof. Bochenek nie kryje radości z tego powodu, ponieważ daje to szansę na uratowanie życia pacjentów z najtrudniejszymi skomplikowanymi nowotworami klatki piersiowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum