×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łatwiejszy i szybszy dostęp do kardiologa w 7. województwach. Pełna diagnoza w 30 dni. Trwa nabór

OPRAC. JKB • Źródło: USK WE WROCŁAWIU, RYNEK ZDROWIA

Łatwiejszy i szybszy dostęp do kardiologa w 7. województwach. Pełna diagnoza w 30 dni. Trwa nabór
USK we Wrocławiu zaprasza ośrodki do współpracy w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej. Fot. Shutterstock

Kolejne regionalne ośrodki koordynujące zapraszają szpitale do włączenia się do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Od tego roku KSK jest realizowana w 7. województwach, w tym sześciu nowych. Ośrodki regionalne mają czas do marca, aby ruszyć z pilotażem. - Oznacza on łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalisty oraz profesjonalnej terapii - przypomina resort zdrowia.

Dodano: 21 lutego 2023, 12:00 Aktualizacja: 21 lutego 2023, 15:19
 • Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, w którym wcześniej było tylko Mazowsze, dołączyło sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie oraz wielkopolskie
 • - Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym - podkreśla Ministerstwo Zdrowia
 • W województwie mazowieckim w ciągu ostatniego roku do programu zakwalifikowało się  ponad 2,6 tys. osób. Nowe ośrodki z województw właśnie włączonych do programu mają czas do marca, by w pełni ruszyć z realizacją KSK

Średni czas diagnostyki pacjentów w sieci to 30 dni

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu jako Regionalny Ośrodek Koordynujący zaprasza podmioty lecznicze z terenu województwa dolnośląskiego do współpracy w ramach programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej – czytamy.

Jak przypomina USK we Wrocławiu, sieć kardiologiczna jest programem pilotażowym mającym na celu wypracowanie skutecznych procedur i metod koordynacji optymalizujących diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia.

Skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, którzy posiadają zdiagnozowane rozpoznanie wstępne w zakresie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad zastawkowych serca oraz wyrażą zgodę na udział w programie pilotażowym. Średni czas rozpoczęcia diagnostyki pacjentów skierowanych do programu przez placówki współpracujące w ramach Sieci wynosi 30 dni  - przypomina lecznica.

Przede wszystkim podmiotami uprawnionymi do udziału w programie są:

 • ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej,
 • poradnie kardiologiczne,
 • poradnie hipertensjologiczne,
 • oddziały kardiologiczne,
 • oddziały chorób wewnętrznych.

USK wskazał, że zainteresowane ośrodki, które chcą przystąpić do pilotażu, mogą dokonać zgłoszenia bezpośrednio na adres mailowy. Do kontaktu podano także numery: 885 802 583 oraz 885 802 582.

Łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalisty w 7. województwach

Dodajmy, że do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, w którym wcześniej było tylko Mazowsze, dołączyło sześć województw:

 • dolnośląskie,
 • łódzkie,
 • małopolskie,
 • pomorskie,
 • śląskie
 • wielkopolskie.

- Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. 

Od roku pilotaż KSK realizowany był w województwie mazowieckim, gdzie  do programu zakwalifikowało się  ponad 2,6 tys. osób. Nowe ośrodki z województw właśnie włączonych do programu mają czas do marca, by w pełni ruszyć z realizacją KSK. 

 - Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego  rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii - wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU