×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Krioablacja serca. Jeszcze w tym roku polski system wejdzie w fazę kliniczną badań

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/MAT. PRASOWE

Krioablacja serca. Jeszcze w tym roku polski system wejdzie w fazę kliniczną badań
Krioablacja pomaga w walce z arytmią serca. Fot. Shutterstock

Prace badawcze potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność testowanego systemu. Następnym etapem będzie I faza badań klinicznych na ludziach, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Dodano: 02 lutego 2023, 18:00 Aktualizacja: 02 lutego 2023, 20:00
  • Zakończyła się II część badań przedklinicznych fazy przewlekłej dla CoolCryo
  • To jeden z trzech priorytetowych projektów spółki, które wyraźnie zbliżają się do osiągnięcia komercjalizacji
  • CoolCryo to system służący do krioablacji serca

Krioablacja serca:  powstał nowy system

Notowana na GPW spółka Medinice, przy współpracy z działem badań i rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z sukcesem zakończyła II część badań przedklinicznych fazy przewlekłej dla CoolCryo – innowacyjnego systemu służącego do krioablacji serca.

Prace badawcze potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność testowanego systemu. Następnym etapem będzie I faza badań klinicznych na ludziach, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

CoolCryo to jeden z trzech priorytetowych projektów spółki, które wyraźnie zbliżają się do osiągnięcia komercjalizacji. Zakłada się, że pierwszym z nich będzie PacePress, czyli pneumatyczny, automatycznie sterowany opatrunek uciskowy. Produkt obecnie znajduje się w zaawansowanej fazie badań klinicznych.

– Pozytywny raport z badań przedklinicznych był dla nas kluczowy pod kątem ubiegania się o przejście do kolejnego etapu projektu, czyli I fazy badań klinicznych na ludziach. W tym celu już rozpoczynamy przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, którą następnie złożymy do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych - mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice S.A. 

II etap badań przedklinicznych zakończony

W początkowych fazach projektu wykonano badania ex vivo, w celu ustalenia szybkości procesu mrożenia oraz jego jakości. W zeszłym roku, wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, przeprowadzono I fazę badań przedklinicznych in vivo, która w pełni potwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność urządzenia. W badaniu elektrofizjologicznym i histopatologicznym potwierdzono również skuteczność urządzenia. Aktualnie pomyślnie zakończono II etap badań przedklinicznych fazy przewlekłej na zwierzętach.

- W ostatnim czasie przebudowana została konsola oraz sam aplikator, teraz sprawdzaliśmy ergonomię, czyli między innymi łatwość wprowadzania i operowania aplikatorem. Przeprowadzona została również kontrola efektów ablacji bezpośrednio po zabiegu oraz po ustalonym czasie obserwacji. – dodaje Grzegorz Wróblewski, dyrektor ds. technologii w Medinice S.A.

Krioaplikator ma służyć do pełnościennej ablacji, wykonywanej techniką małoinwazyjną, co stanowi jego dużą przewagę konkurencyjną. Natomiast zastosowanie ciekłego azotu znacząco obniża koszty zabiegu.

- Biorąc pod uwagę, że roczne tempo wzrostu wykonywanych ablacji wynosi ok. 9 proc., a tych z powodu migotania przedsionków niemal 16 proc., niezwykle istotne jest wykorzystywanie metody, która pozwala na optymalizację całego procesu. Zastosowanie innego medium chłodzącego oraz innego mechanizmu uzyskiwania niskiej temperatury umożliwia skrócenie czasu ablacji i jak zakładamy także zwiększenia jej skuteczności. Pracujemy też intensywnie nad szeregiem właściwości urządzenia, zwiększających jego użyteczność i funkcjonalność dla specjalisty wykonującego zabieg - podkreśla prof. Piotr Suwalski, jedne z członków Rady Naukowej w Medinice S.A.

Medinice jest polską firmą założoną w 2012 roku, działającą w branży MedTech. Spółka zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych, bezpiecznych, małoinwazyjnych rozwiązań z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. 




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU