Kraków: zastosowano stenty DES w leczeniu dużych naczyń wieńcowych

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES) używanego do leczenia dużych naczyń wieńcowych.
Nowe rozmiary tego stentu DES - 4,5 oraz 5,0 mm - to szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.
Zabieg stentowania prawej tętnicy wieńcowej z zastosowaniem stentu DES drugiej generacji Resolute ONYX XLV 4,5x30 mm wykonany został w II Oddziale Klinicznym Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Wprowadzenie tego typu stentów uzupełnia ofertę o dotychczas niedostępne na rynku europejskim rozmiary, przeznaczone do leczenia zwężeń zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o dużej średnicy (≥4,5 mm).
Ich zastosowanie może być szczególnie korzystne u pacjentów ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, którzy coraz częściej poddawani są zabiegom PCI w zastępstwie stosowanego dotychczas leczenia kardiochirurgicznego (CABG).
Połączenie większej elastyczności stentu oraz odpowiednio dobranej średnicy i długości zapewnia znakomite pokrycie blaszki miażdżycowej oraz optymalne rozprężenie i jego apozycję do ściany naczynia bez konieczności doprężania balonami o większej średnicy. Zwiększa to bezpieczeństwo zabiegu, minimalizuje ryzyko uszkodzenia struktury stentu i polimeru uwalniającego lek oraz ryzyko ewentualnych powikłań.
- Jeśli do leczenia inwazyjnego trafia pacjent ze zwężeniem tętnicy wieńcowej o dużym wymiarze referencyjnym - np. w pniu głównym lewej tętnicy wieńcowej - skutki ewentualnych powikłań wynikających ze stosowania stentów przeznaczonych do leczenia mniejszych naczyń mogą być dramatyczne - tłumaczy prof. Jacek Legutko ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Stosowanie agresywnego doprężania stentów DES cewnikami balonowymi o większej średnicy (≥ 1,0 mm) skutkować może skróceniem stentu, utratą jego właściwości mechanicznych, warunkujących utrzymanie właściwego przepływu krwi, a także utratę integralności polimeru odpowiedzialną za niekontrolowane uwalnianie leku do krwioobiegu zamiast do ściany naczynia.
W konsekwencji tego zwiększa się ryzyko wystąpienia nawrotu zwężenia (restenozy) lub zakrzepicy w stencie – najgroźniejszych powikłań wczesnych i odległych zabiegów PCI.
Wykorzystanie nowoczesnego stentu DES o większej średnicy znacznie rozszerza możliwości współczesnej kardiologii inwazyjnej i pozwoli na rozszerzenie wskazań do leczenia przezskórnego pacjentów z chorobą wieńcową.
- Ważnym atutem jest możliwość zaprzestania, w uzasadnionych klinicznie przypadkach, stosowania podwójnej terapii przeciwpłytkowej (DAPT) już po upływie jednego miesiąca od zabiegu implantacji - wyjaśnia prof. Dariusz Dudek -kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Kiedy można zwolnić pracownika na L4? Tych zasad trzeba przestrzegać
-
Co z niezrealizowanymi receptami sprzed 1 września? NFZ: system będzie je wkrótce blokował
-
Niezdolność do pracy. Te warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie
-
Gdzie sprawdzić listę bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci? Jest łatwy sposób
-
2 tys. zł miesięcznie dla studenta medycyny. Są dwa główne warunki
-
Lekarz przyjmujący prywatnie tej recepty nie wypisze. Sypią się skargi