KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: wszczepią zastawkę mitralną najnowszego typu

Autor: DZIENNIK POLSKI/RYNEK ZDROWIA

Kraków: wszczepią zastawkę mitralną najnowszego typu

W 2005 roku prof. Jerzy Sadowski, jako pierwszy na świecie, wszczepił aortalną zastawkę bezszwową. Teraz ma dużą szansę, by - jako pierwszy na świecie - wszczepić choremu zastawkę mitralną najnowszego typu.

Dodano: 22 maja 2015, 10:00 Aktualizacja: 22 maja 2015, 20:49

Obecnie pięć grup badawczych pracuje nad stworzeniem zastawki mitralnej i trójdzielnej, które można by wszczepić w sposób małoinwazyjny na bijącym sercu, bez użycia krążenia pozaustrojowego. 

Zastawka mitralna, nad którą trwają prace, jak przekonuje prof. Sadowski, mogłaby być wprowadzana przez koniuszek lewej komory lub przez lewy przedsionek. Przez koniuszek lewej komory zostało już zoperowanych kilku pacjentów, natomiast przygotowania do operacji wprowadzania zastawki przez uszko lewego przedsionka są na ostatniej prostej. To będzie przełomowe rozwiązanie.

Zabiegi otwierające nowy etap w chirurgii zastawkowej serca prof. Sadowski ze swoimi współpracownikami wykonywał w Montrealu, San Francisco i Szanghaju. Modernizował urządzenie do wszczepiania, szukając optymalnych rozwiązań - w tym skrócenia czasu operacji. Jak przekonuje profesor, jego zespół wraz z grupą biotechnologów, inżynierów jest na ostatniej prostej do stworzenia tego urządzenia.

Jak przewiduje profesor Sadowski jeszcze w tym roku może dojść do pierwszego wszczepienia takiej zastawki człowiekowi. Pod uwagę brane są trzy kliniki kardiochirurgiczne: w amerykańskim Cleveland, Uniwersytetu Katolickiego Andres Bello w chilijskim Caracas lub w Instytut Kardiologii UJ w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Ta ostatnia jednostka jest najbardziej zaawansowana w swoich pracach, ma największe szanse być pierwsza na świecie, która przeprowadzi taką operację.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU