• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: warsztaty kardiologiczne EuroCTO

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 02 października 2016 14:01

W piątek i sobotę (30 września - 1 października) w Krakowie trwały kardiologiczne warsztaty 8 Experts "Live" CTO Workshop, których celem była wymiana doświadczeń w udrażnianiu przewlekle zamkniętych naczyń. Warsztaty zostały zorganizowane przez prestiżowy EuroCTO Club.

Kraków: warsztaty kardiologiczne EuroCTO
Kardiolodzy wykonywali zabiegi rekanalizacji i rewaskularyzacji przewlekle zamkniętych tętnic. Fot. mat. prasowe

Najwybitniejsi światowi kardiolodzy wykonywali zabiegi rekanalizacji i rewaskularyzacji, w tym całkowitej i wstecznej, omawiali je i dyskutowali nad metodami udrażniania przewlekle zamkniętych tętnic - podali organizatorzy warsztatów w informacji dla prasy.

Wykonywane podczas warsztatów zabiegi były transmitowane on-line do sali wykładowej. - To najlepsza forma nauki, jaka istnieje. Podglądanie na żywo jak robią to najlepsi, dyskutowanie o szczegółach zabiegów - tego się nie da nauczyć z książek - tłumaczył dziennikarzom prof. Jarosław Wójcik dyrektor warsztatów EuroCTO w Krakowie.

Jak podkreślił do Krakowa zjechało wiele kardiologicznych sław, co gwarantowało powodzenie spotkania. - Takie warsztaty zawsze przyciągają tych, którzy chcą się uczyć - mówił prof. Wójcik.

Przyznał, że oczywiście w czasie warsztatów pojawia się wiele nowinek technologicznych, nowoczesnych urządzeń, które mają lepsze możliwości i zwiększają szansę powodzenia zabiegów, które są wykonywane.

- W trakcie warsztatów zostało pokazanych kilka takich innowacyjnych urządzeń niedawno dopuszczonych do użytku. W związku z tym, każdy może ich używać i uczestnicy zapoznali się z tym, w jakich sytuacjach mogą zwiększyć szansę na powodzenie zabiegu - dodaje prof. Leszek Bryniarski, dyrektor warsztatów EuroCTO.

Udział w warsztatach wzięło blisko 300 specjalistów.

EuroCTO Club powstał w 2006 roku. Specjaliści z klubu wzięli sobie za cel wymianę doświadczeń w dziedzinie rewaskularyzacji przewlekle zamkniętych naczyń. Teraz klub zrzesza 60 ekspertów z Europy, w tym trzech Polaków: prof. Jarosława Wójcika, prof. Leszka Bryniarskiego i prof. Dariusza Dudka.

- W Centrum Kongresowym pokazaliśmy najnowsze techniki, czyli wszyscy światowi operatorzy wymieniali się tym, co osiągnęli przez 10 lat, żeby zwiększyć skuteczność zabiegów rewaskularyzacji i rekanalizacji - mówi prof. Dariusz Dudek, jeden z założycieli EuroCTO Club. Jak dodał, skuteczność wzrosła z 60-70 proc. do ponad 90 proc. 

Zabiegi dotyczyły udrożnienia tętnicy zamkniętej nawet w 100 proc. na odcinku 2-3 cm, czasami do 5-6 cm.

- Pacjenci odnoszą z nich niekwestionowane korzyści, ale trzeba pamiętać, że z powodu stopnia skomplikowania zabiegi wymagają użycia większej ilości specjalistycznego i drogiego sprzętu. Dlatego staramy się, aby dalej móc je wykonywać, o zwiększenie ich wyceny w stosunku do standardowej angioplastyki - podsumowuje prof. Bryniarski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum