Kraków: profesor Dariusz Dudek odznaczony "Oskarem Kardiologii"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2016 12:03

Prof. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium Medicum UJ w Krakowie został tegorocznym laureatem nagrody "Kroki Milowe", nazywanej "Oskarem Kardiologii".

Prof. Dariusz Dudek Fot. Materiały Prasowe

Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w leczeniu zawału serca od 2012 na międzynarodowej konferencji kardiologicznej w Zabrzu. W tym roku konferencja odbywa się w dniach 1-3 czerwca.

Profesora Dudka wyróżniono za wdrażanie nowych rozwiązań i rozpowszechnianie idei interwencyjnego leczenia zawału serca. Ekspert jest również inicjatorem Klubów Pacjenta oraz Szkół Serca.

"Kluby Pacjenta" to cykliczne spotkania edukacyjne dla pacjentów organizowane w poszczególnych ośrodkach kardiologii interwencyjnej od 2011 r. Poświęcone są m. in. leczeniu nadciśnienia, prowadzeniu zdrowej aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie, a także przestrzeganiu zaleceń lekarskich po zabiegach angioplastyki wieńcowej. W spotkaniach uczestniczy regularnie ok. 5 tys. pacjentów kardiologicznych rocznie.

"Szkoły Serca" z kolei to innowacyjny na skalę Polski model opieki nad pacjentem kardiologicznym w ramach prewencji wtórnej. Są to indywidualne wystandaryzowane szkolenia edukacyjne dla pacjentów z udziałem pielęgniarek i lekarzy, realizowane od 2015 r. w ośrodkach kardiologii inwazyjnej w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Spotkanie edukacyjne każdej "Szkoły Serca" odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy, a więc zwykle ok. jednego do dwóch tygodni po wypisie ze szpitala. Do udziału w "Szkole Serca" zapraszani są nie tylko pacjenci po zawale serca, ale także członkowie ich rodzin.

Jak podkreśla tegoroczny laureat, kardiologia ludzkie życie ratuje na sali zabiegowej. Dzięki szybkiemu zabiegowi chory wraca do zdrowia, ale przez pierwsze dni jest w szoku i nie przyswaja wszystkich informacji, które przekazuje mu lekarz w trakcie wypisu.

- Z naszych informacji wynika, że najlepiej zapraszać pacjentów na rozmowę kilka dni później, około tygodnia po wyjściu ze szpitala. Wtedy dokładnie mu wyjaśniamy co się stało, jak został wyleczony, w jaki sposób powinien o siebie dbać -  mówi prof. Dariusz Dudek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum