Kraków: operacja wszczepienia stentgraftu "rosnącego" wraz z dzieckiem

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2019 11:51

W Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimu przeprowadzono pierwszy w Polsce innowacyjny zabieg implantacji stentgraftu piersiowego "rosnącego" wraz z dzieckiem.

Innowacyjność stentgraftu Valiant Navion polega na tym, że można go wprowadzać do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Fot. Radiosław Skibiński/mat. prasowe

W piątek (20 grudnia) zespół pod kierownictwem dr. n. med. Piotra Weryńskiego wykonał zabieg endowaskularnego zabezpieczenia mnogich tętniaków aorty piersiowej u 14-letniej pacjentki. Zmiany chorobowe obejmowały łuk aorty i odcinek aorty zstępującej.

U dziewczynki przeprowadzono implantację stentgraftu Valiant Navion, jako jedyne możliwe rozwiązanie, gdyż wykonanie klasycznego zabiegu operacyjnego z otwarciem klatki piersiowej było obarczone zbyt wysokim ryzykiem.

- Z drugiej strony - biorąc pod uwagę zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną ściany aorty - Valiant Navion, cechujący się zwiększoną giętkością i łatwością wprowadzania do wąskich tętnic idealnie nadawał się do zastosowania w tym zabiegu. Miało to olbrzymie znaczenie u tej pacjentki, ponieważ u dzieci średnice tętnic są o wiele mniejsze niż u dorosłych, a zastosowany stentgraft ma zapas średnicy i będzie "rósł" razem z dzieckiem - powiedział po zabiegu dr Piotr Weryński, cytowany w informacji przekazanej mediom.

Innowacyjność wspomnianego stentgraftu polega na tym, że można go wprowadzać do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Dzięki temu umożliwia leczenie tętniaków, rozwarstwień i pourazowych pęknięć aorty u pacjentów, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do zabiegu endowaskularnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum