×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: deklaracja ws. Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca - podpisana

Autor: RZX/RYNEK ZDROWIA

Kraków: deklaracja ws. Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca - podpisana
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

4 listopada podczas VII Szczytu Narodowych Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Heart Failure Association, European Society of Cardiology) podpisana została Deklaracja polskiego środowiska medycznego wskazująca na konieczność realizacji Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca.

Dodano: 04 listopada 2017, 19:01 Aktualizacja: 04 listopada 2017, 22:01

Podpisali ją prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, konsultanci krajowi w dziedzinach: geriatrii, kardiologii i chorób wewnętrznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Podczas Szczytu, który w tym roku po raz pierwszy zorganizowano w naszym kraju, spotkało się ponad 40 liderów - przewodniczących narodowych asocjacji niewydolności serca z Europy, ale także z krajów współpracujących: m.in. z Argentyny, Armenii, Azerbejdżanu, Egiptu, Indii, Izraela, Kazachstanu, Kirgistanu, Libanu, Maroko, Tunezji, Turcji i Uzbekistanu.

- Polska została wybrana na miejsce tegorocznego Szczytu jako wyraz docenienia wkładu polskiej kardiologii i wysiłków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 
w zakresie wdrażania systemu opieki nad chorymi na niewydolność serca i propozycji innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie - mówi prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Przedmiotem odbywającego się w Krakowie Szczytu jest skuteczne leczenie, zapobieganie i właściwa opieka nad pacjentem chorym na niewydolność serca. Te zagadnienia są poważnym wyzwaniem dla europejskich społeczeństw i systemów opieki zdrowotnej – stanowią także ogromne wyzwanie dla Polski - dodaje prof. Ponikowski.

Niewydolność serca (ang. heart failure) to zespół objawów spowodowany uszkodzeniem mięśnia sercowego w stopniu uniemożliwiającym normalną pracę narządu. Niewydolność serca stanowi końcowy etap większości schorzeń sercowo-naczyniowych. Jest istotnym problem wśród osób starszych, ale dotyka także osoby młodsze.

- W Polsce liczba osób z niewydolnością serca sięga 
1 miliona, a co roku stwierdza się około 220 tysięcy nowych przypadków. Liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca w Polsce wynosi prawie 180 tysięcy rocznie ​- jest to najczęstsza przyczyna przyjęć do szpitali - wymienia prof. Piotr Ponikowski. - Z powodu niewydolności serca umiera rocznie ponad 60 tysięcy Polaków. Niewydolność serca staje się więc prawdziwą epidemią XXI wieku - dodaje specjalista.

Główne czynniki ryzyka niewydolności serca to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba niedokrwienna serca. - Niewydolność serca to schorzenie interdyscyplinarne i, niestety, coraz bardziej powszechne - mówi prof. Jacek Imiela, prezes Towarzystwa Internistów Polskich, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych.

- Chory na niewydolność serca wymaga kompleksowej opieki realizowanej przez lekarzy wielu specjalności, m.in. przez lekarzy rodzinnych, internistów, kardiologów i geriatrów. Dzięki olbrzymiemu postępowi medycyny na przestrzeni ostatnich lat niewydolność serca można skutecznie leczyć i skutecznie jej zapobiegać, ale do tego konieczna jest współpraca wielu środowisk medycznych i wsparcie instytucji państwowych - zaznacza dr hab. med. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

- Do 2030 r. liczba chorych na niewydolność serca wzrośnie o połowę. 70% chorych stanowić będą osoby po 65 roku życia - ocenia prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. 

- Rosnąca zapadalność na niewydolność serca w kontekście starzejącego się społeczeństwa sprawia, że walka z tym schorzeniem staje się ogromnym wyzwaniem dla Polski - zarówno społecznym, jak 
i systemowym - zauważa prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

- Tylko zaangażowanie i współpraca wielu środowisk oraz instytucji państwowych pozwolą zbudować świadomość zagrożenia niewydolnością serca w Polsce i skutecznie walczyć z tą epidemią - mówi 
prof. Piotr Ponikowski. -  Podpisana w sobotę Deklaracja polskiego środowiska medycznego wskazująca na konieczność realizacji Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca to pierwszy krok w walce. Kolejnym będzie wdrożenie i realizowanie Programu, który jest propozycją kompleksowych rozwiązań w zakresie zapobiegania, leczenia i opieki nad pacjentem chorym na niewydolność serca - dodaje profesor.

Działania ujęte w ramach Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca obejmują obszary takie jak: zapobieganie, wczesna diagnostyka, nowoczesne leczenie oraz kompleksowa opieka nad pacjentem i jego rodziną - także z wykorzystaniem rozwiązań z zakresu telemedycyny.

- Jako sygnatariusze Deklaracji i współtwórcy Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Niewydolności Serca jesteśmy przekonani, że ujęte w Programie propozycje i rozwiązania przyczynią się do ograniczenia niekorzystnych następstw niewydolności serca, zarówno w skali jednostkowej, jak 
i w perspektywie całego społeczeństwa w Polsce - podkreśla prof. Ponikowski.

- Dla skutecznej walki z niewydolnością serca kluczowe jest zrozumienie i życzliwe wsparcie decydentów w tym zakresie. Założenia Programu są znane Ministerstwu Zdrowia. W imieniu wszystkich sygnatariuszy Deklaracji chciałabym podkreślić, 
że pozostajemy do wszelkiej dyspozycji i współpracy w zakresie wdrożenia i realizacji zapisów Programu - wskazuje ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU