Rynek Zdrowia | 22-04-2021 13:41

Krajowa Sieć Kardiologiczna - na jej pilotaż NFZ przeznaczy 35,6 mln zł

Rozporządzenie dotyczące wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej najpóźniej zacznie obowiązywać na początku maja - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie m.in. zabiegi ablacji u osób z zaburzeniami rytmu serca

  • Głównym celem Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) będzie lepsze wykorzystanie potencjału ośrodków, przyspieszenie diagnostyki i leczenia
  • Na realizację zaplanowanego na 25 miesięcy pilotażu KSK w woj. mazowieckim NFZ przeznaczy 35,6 mln zł z funduszu zapasowego
  • Z czasem pilotaż będziemy chcieli rozszerzać na kolejne regiony oraz grupy rozpoznań - zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Sejmowa komisja zdrowia rozpatrywała w czwartek (22 kwietnia) informację ministra zdrowia na temat problemów polskiej kardiologii: zasad tworzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, finansowania procedur i ich dostępności dla chorych kardiologicznie, m.in. w czasie epidemii COVID-19, a także profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział podczas posiedzenia komisji, że rozporządzenie  dotyczące wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) w woj. mazowieckim powinno wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.

Pilotaż potrwa 25 miesięcy

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie leczenie szpitalne, a także prowadzone w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Na realizację zaplanowanego na 25 miesięcy pilotażu, NFZ przeznaczy 35,6 mln zł z funduszu zapasowego.

Głównym celem sieci będzie lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i sprzętowego ośrodków kardiologicznych. Działania te mają przyspieszyć diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Pilotaż KSK na Mazowszu będzie realizował ośrodek koordynujący (Narodowy Instytut Kardiologii) oraz ośrodki współpracujące w trzech zasadniczych etapach.

Dwa poziomy placówek w Krajowej Sieci Kardiologicznej

- Pierwszy etap, organizacyjny potrwa 4 miesiące i zakończy się podpisaniem przez ośrodki umów z NFZ. Drugi etap, 18-miesięczny to już sama realizacja świadczeń w ramach pilotażu. Trzeci etap trwać będzie 3 miesiące i obejmie ewaluację pilotażu KSK i opracowanie wniosków z jego przebiegu - informował Waldemar Kraska.

Placówki medyczne objęte pilotażem podzielone zostaną na dwa poziomy:

  • Poziom I stanowić będą specjalistyczne poradnie kardiologiczne. Jednym z ich ważniejszych zadań będzie zapewnienie pacjentom z chorobami sercowo-naczyniowymi diagnostyki najpóźniej w ciągu 30 dni od zgłoszenia chorego przez ośrodek koordynujący
  • Poziom II obejmie oddziały kardiologiczne w szpitalach, których zadaniem będzie zapewnienie pacjentom z zaburzeniami rytmu serca dostępu do zabiegów ablacji

Na razie cztery grupy rozpoznań

Prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie przypomniał, że diagnostyka i leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dotyczyć będzie czterech grup rozpoznań:

  • Niewydolności serca
  • Nadciśnienia tętniczego
  • Zaburzeń rytmu serca
  • Wad zastawkowych

Na razie pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie 17 tys. mieszkańców woj. mazowieckiego.

- Z czasem pilotaż będziemy chcieli rozszerzać o kolejne regiony kraju oraz grupy rozpoznań. Będzie to w pierwszej kolejności dotyczyło zatorowości płucnej - zapowiedział Waldemar Kraska.