Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie rozszerzona o pięć województw
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej realizowany dotąd jedynie na Mazowszu, zostanie rozszerzony o pięć kolejnych województw - pomorskie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie i śląskie - poinformował 25 kwietnia w Zabrzu Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek, że pilotaż sieci kardiologicznej zostanie poszerzony o kolejne regiony
- Będzie realizowany już nie tylko na Mazowszu, ale także w pięciu innych województwach
- Krajowa Sieć Kardiologiczna zakłada współpracę lekarzy rodzinnych z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitalami
- - Myślę, że jest to rozwiązanie, które w erze postpandemicznej pomoże nam skutecznie nadrobić dług zdrowotny - mówił minister Niedzielski
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w kolejnych województwach
Sieć kardiologiczna ma przyspieszyć leczenie pacjentów wymagających najpilniejszej pomocy - z niewydolnością serca, wadami zastawkowymi, cierpiących na nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca. Jak dotąd funkcjonuje jednak tylko na Mazowszu.
- Prace nad pilotażem zaczęliśmy od przygotowania tzw. ścieżki pacjenta, czyli gdzie i z jakim rozpoznaniem jest on leczony. Podpisaliśmy umowy z placówkami na Mazowszu. Leczymy teraz ok. 800 osób - mówił podczas swojej wizyty w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Resort zdrowia zdecydował, że rozszerzy Krajową Sieć Kardiologiczną o pięć kolejnych województw:
- pomorskie,
- łódzkie,
- małopolskie,
- wielkopolskie,
- śląskie.
"Choroby serca cały czas są głównym zabójcą Polaków"
Jak przyznał minister Adam Niedzielski, jednym z największych wyzwań obecnie jest odbudowa zdrowia Polaków i nadrobienie długu zdrowotnego, który wytworzyła pandemia.
- Jedną z takich kwestii jest kardiologia. Choroby serca cały czas są głównym zabójcą Polaków - podkreślił szef resortu, który także gościł w poniedziałek w zabrzańskiej klinice. - Dlatego cieszę się, że mogę ogłosić, iż wchodzimy w drugi etap pilotażu sieci kardiologicznej - oznajmił.
Program zakłada tworzenie sieci kardiologicznej, która zapewnić ma pacjentom koordynatora i dostęp do szybkiej diagnostyki. - Spowoduje, że pacjenci nawet w mniejszych ośrodkach mają dostęp do najlepszych specjalistów podczas konsyliów, które chociażby w trybie online są prowadzone - tłumaczył minister.
Prof. Hryniewiecki zwrócił uwagę, że szybka weryfikacja rozpoznania i zaproponowanie odpowiedniego leczenia jest bardzo istotne. - Dlatego ważne jest wprowadzenie pilotażu w kolejnych województwach - wyjaśniał.
Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że sieć będzie jednym z tych rozwiązań, które w erze postpandemicznej pomogą skutecznie nadrobić dług zdrowotny.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)